Tipy na vodní výlety: Rybníky a koupaliště u Poděbrad

Aktualizováno 14. června 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

přírodní jezero Poděbrady

Poděbrady jsou v myslích většiny lidí zapsány jako lázeňské město, případně jako turisty vyhledávané místo s památkově chráněným centrem města s tamního zámku. Nevšední přírodní zážitky skýtá ale také okolí Poděbrad. Foto – klikni zde!

To se snažila při své návštěvě prostřednictvím fotoseriálu, který najdete na facebookové verzi portálu Naše voda, zdokumentovat i naše redakce. V těsné blízkosti města se totiž nachází množství vodních ploch, od menších rybníků až po rozsáhlejší jezera poskytující nepřeberné možnosti k ryze přírodnímu „divokému“ koupání až po „organizované“ koupání v jezeru Poděbrady, která vzniklo v místě povrchového dolu, v němž se těžil písek.

Právě pískovcové podloží je příčinou čistoty vody ve většině poděbradských vodních ploch. V bezprostředním okolí Poděbrad se navíc nachází množství přírodních rezervací a přírodních památek, jako je Libický luh, Žehuňská obora nebo Žehuňský rybník. V oblasti jsou také na řadě míst zachovány lužní lesy, například i v blízkosti stále funkční štěrkovny Kluk, v němž se stále těží písek a štěrk.

Procházku okolím Poděbrad lze zakončit na již zmiňovaném koupališti Jezero Poděbrady, tvořené rozsáhlým areálem o ploše více než 5 000 metrů čtverečních upravených travnatých ploch. Součástí koupaliště je i množství sportovních ploch, skluzavky, nudistická pláž a také potřebné zázemí, včetně stánků s občerstvením. Nás zaujal stánek „U Rumburaka“, především poněkud nestandardní nabídkou jídel a nápojů (zeleninový salát, hovězí guláš, citrokola, Postřižinské pivo), která se obvykle na přírodních koupalištích nenabízí.

Jezero Poděbrady je v provozu od 15. května do 15. září. Otevírací doba je od 8.00 do 20.00 hodin, základní vstupné pro dospělé je 50 korun. V blízkosti je parkoviště s kapacitou zhruba 150 vozidel. V době od 24.00 hodin do 04.00 hodin je areál uzamčen a hlídán.

Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině