Tipy na vodní výlety: Řeka Střela a klášter Plasy

Aktualizováno 19. června 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

Střela - Plasy - IMG_0020

Kombinaci vodní turistiky s návštěvou historické církevní památky nabízí výlet do kláštera Plasy a údolí řeky Střely. Učinila tak i redakce portálu Naše voda a na facebookové verzi nabízí zájemcům z této návštěvy tradiční fotoseriál. Foto – klikni zde!

Zmiňovaná řeka Střela, v minulosti nazývaná „Sázava západních Čech“, Šipka, Schalotka nebo Brocnice, vytváří v západních Čechách hluboká a romantická kaňonovitá údolí, v blízkosti kláštera ale již jde o dolní tok řeky, který si přesto drží romantickou image a navíc patří mezi nejčistší řeky v regionu. I proto v minulosti do Střely, právě v blízkosti kláštera, vysazoval do tamních vod Jakub Vágner dospělé pstruhy. Na řece na jejím 66, kilometru nachází vodní nádrž Žlutice, vystavěná v letech 1965 – 1968. Nádrž vzdálená zhruba 25 km jihovýchodně od Karlových Varů zásobuje pitnou vodou města Žatec, Toužim, Podbořany a jejich okolí, dále slouží průmyslu a pro závlahy a částečně zajišťuje i ochranu před povodněmi, přehrada ale není přístupná veřejnosti.

Naopak veřejnosti přístupný je stále opravovaný klášter Plasy, založený roku 1144 knížetem Vladislavem II jako první panovnický cisterciácký klášter v Čechách. Klášter se stal od roku 1826 rezidencí kancléře Metternicha a jeho rodiny, od roku 1945 spravoval klášter stát a v roce 1995 prohlásila vláda ČR areál kláštera národní kulturní památkou. Klášteru nejvíce uškodilo zbudování krytu civilní obrany pod budovou v roce 1963.

V roce 1993 začala obnova originálního vodního systému, která je dnes z větší části dokončena a vodní systém pod konventem teoreticky funguje tak, jak má. Při založení konventu byla přitom použita obdivuhodná technika – je postaven na dřevěném roštu, který leží na štěrkovém podloží. Rošt je v některých místech umístěn na dubových pilotech zaražených do bahnitého podloží, jejich počet je uváděn cca 5 100. Trvanlivost roštu zajišťuje jeho stálé uložení ve vodě, která je přiváděna systémem kanálů napájených místními prameny a nouzově vodou ze Střely. Tabulka u východního zrcadla (závěr schodiště) nese vzkaz stavitelů, že bez vody se stavba zřítí. Vodní systém kláštera je považován za technickou památku evropského významu.

Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství