Tipy na vodní výlety: Přehrada Les Království

Aktualizováno 7. července 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Další z tipů na vodní výlety přebíráme tentokrát od partnerského portálu vodárenství.cz. Jde o pravděpodobně nejromantičtější vodní nádrž u nás – Les Království, která se nachází zhruba čtyři kilometry na severovýchod od Dvora Králové na Labi.

Přehrada leží v katastru Bílé Třemešné, sem je také možné dojet vlakem a sejít k přehradě, jinak je možné zaparkovat auto u hráze. K přehradě jezdí také autobusy. Na levém břehu přehrady se nachází les s názvem Království (pozůstatek původního hraničního hvozdu), od nějž získala přehrada jméno. Díky estetickému stavebnímu provedení v romantizujícím, pseudogotickém provedení je národní kulturní památka vyhledávaným cílem turistů. Koruna hráze je doplněna dvěma branami s ozdobnými věžičkami, domek hrázného připomíná malý kamenný hrad s dominantní věží s cimbuřím.

Stavba probíhala v letech 1910-1920 (byla přerušena válkou), po dokončení se jednalo s objemem 8,2 milionu kubíků o největší vodní nádrž v republice. Od roku 1923 byla součástí i vodní elektrárna. Nádrž je dlouhá přes pět kilometrů. Příčinou výstavby byly především povodně, z nichž nejhorší zasáhla údolí Labe až do Pardubic v roce 1897. Vedle hráze přehrady najdete občerstvení U Kolečka.

Zdroj: www.vodarenstvi.cz, foto Marek Síbrt

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině