Tipy na vodní výlety – pramen Lužnice

4. října 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

skutečný pramen Lužnice

Informace, že klasická česká řeka Lužnice pramení v sousedním Rakousku, může být pro někoho překvapením. Upozorňuje na to facebooková verze portálu Naše voda.

Projevy „studené války“ mezi východní a západní Evropou v průběhu minulého století byly různé a nevyhnuly se ani údajům o pramenech řek. Česká řeka Lužnice tak „musela“ mít pramen na našem území, i když to tak ve skutečnosti nebylo. Jak se ale přesvědčila na vlastní oči i redakce portálu Naše voda, skutečný pramen Lužnice je v Rakousku. Fotoreportáž z jeho návštěvy si můžete prohlédnout právě na naší facebookové verzi.

Lužnice tedy pramení na rakouské straně Novohradských hor, na západním svahu hory Aichelberg (1054 m), v nadmořské výšce 970 m. Nejlepší přístup k prameni je z obce Karlstift, z níž vede k prameni 2 km dlouhá cesta značená orientačními tabulemi. Nedaleko od pramene pak vstupuje Lužnice východně od Pohoří na Šumavě na české území, kde protéká splavovací nádrží Kapelunk a po zhruba pěti kilometrech, kdy v mírném odstupu sledovala z české strany státní hranici, se na soutoku s potokem Popelnicí vrací zpět do Rakouska. Následně protéká městem Weitra a u Českých Velenic znovu obrací do Čech a míří do široké Třeboňské pánve.

Zdroj: Facebook Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině