Tipy na vodní výlety: Polabská černava a okolí

Aktualizováno 11. května 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

pramen Mělnická Vrutice

Jako výjimečný přírodní klenot Polabí hodnotí přírodovědci území mokřadních luk a lužních lesů v blízkosti Mělníka, v katastrech obcí Mělnická Vrutice a Jelenice nazývané „Polabská černava“. Do lokality se vydala i redakce portálu Naše voda a pořídila pro vás fotoreportáž. Foto – klikni zde!

Polabská černava se stala i námětem jednoho z dílů seriálu „Krajinou domova“ v současnosti vysílaném Českou televizí. Zatímco seriál je postaven na atraktivních leteckých záběrech, my jsme se vydali do místa po zemi, abychom byli s unikátním společenstvím rostlin a živočichů v tamních vápnitých slatinách (černav) v přímém kontaktu. Přímo v obci Mělnická Vrutice můžete spatřit druhdy největší pramen v Čechách s vydatností 114 až 256 litrů za vteřinu (na doprovodném foto), který byl natolik významný, že dal obci její název – slovo „vrut“ znamenalo ve staročeštině pramen. Samotná lokalita Polabská černava je přístupná za železničním přejezdem kousek od Mělnické Vrutice směrem na Mělník, daleko do nitra lužních lesů a podmáčených luk se ale bez patřičné obuvi nedostanete. Zato se můžete o další kousek dál směrem na Mělník zastavit u rybáře Tomáše Andrleho pro živou rybu (adresa je Velký Borek 138), a to i o víkendu, v sobotu dokonce do pěti hodin odpoledne.

Krátkou exkurzi do Polabské černavy lze spojit s návštěvou nedalekého Kokořína, nebo se cestou k němu zastavit na rozcestí Harasov nad údolím řeky Pšovky a na místě se buď vykoupat, nebo se podívat na zbytky zříceniny hradu Harasov. Z něj se do současné doby dochovaly už jen ve skále vytesané sklepy a zbytky hradu jsou upraveny na rekreační obydlí s balkonem, které však není přístupné veřejnosti.

Fotoreportáž z popisovaných míst si můžete tradičně prohlédnout na facebookové verzi portálu Naše voda.

Naše voda, foto a fotoseriál Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nejčtenější, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině