Tipy na vodní výlety – Podkrašovský mlýn

Aktualizováno 24. dubna 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Podkrašovský mlýn - Berounka 2

Nedávno představil portál Naše voda jako tip na výlety hrad Krašov nad řekou Berounkou na Plzeňsku. Návštěvu hradu lze přitom velmi dobře spojit s návštěvou blízkého mlýna, který se naopak nachází přímo na břehu Berounky. Foto – klikni zde!

Podkrašovský mlýn, jak už z názvu vyplývá, je velmi spjat s historií nedalekého hradu Krašova, a mlýn také často býval prodáván jako jeho součást. Mlýn nalezneme nedaleko Kozojed za vesnicí Bohy u řeky Berounky, příchod k mlýnu avizuje barokní socha sv. Jana Nepomuckého.

Mlýn byl díky své poloze v minulosti často zásadně poničen povodněmi. Zásadní zásluhu při jeho obnově hrál přitom klášter Plasy, například v roce 1698. Budovy mlýna byly postaveny z potvorovského červeného pískovce a mlýn se tak stal v této době největší v západních Čechách. Na mlýnici je umístěný štukový znak s papežskou mitrou a dvěma přeloženými kříži, který nechal na mlýnici zasadit Ondřej Trojer, plaský opat.

Stopy povodní jsou na mlýnici zaznamenány vyrytými znaky a daty. Největší povodeň z 13. srpna roku 2002 ale nebylo možné na zeď mlýnice zaznamenat, dosahovala totiž až nad střechu. Návštěvníci mlýna si ale mohou udělat představu o tom, kam až voda dosahovala – výši hladiny Berounku ukazuje knoflík na šátku sochy vodníka Vojty, který stojí na louce před mlýnem.

Nápad zhotovit sochu vodníka a na ní vyznačit dosah povodně zhmotnil sochař Bartoloměj Štěrba z Kozojed, který vyrobil dva metry vysokou sochu z pískovce. Vodník nese jméno podle posledního mlynáře – Vojta.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství