Tipy na vodní výlety – Pekelný jícen neboli průrva Ploučnice

Aktualizováno 29. srpna 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Rybářství a rybníkářství

Pekelná průrva_n

Pokud bychom chtěli navštívit další krásné a zajímavé místo v České republice, můžeme se vydat do Ralské pahorkatiny k řece Ploučnici. Píše o tom facebooková verze portálu Naše voda.

Mezi Stráží pod Ralskem a Novinami pod Ralskem tato říčka vtéká do soutěsky mezi pískovcovými stěnami, kde nás čeká překvapení v podobě vodních tunelů. Ty vznikly v 15. a 16. století, kdy je místní lidé prorazili v pískovcové skále tehdejším dostupným nářadím, tedy krumpáči a lopatami. Řeku Ploučnici uměle přehradili zasypáním a řeku následně svedli do  rokle zvané Pekelný jícen.

První tunel je dlouhý 13 metrů a druhý, navazující po 10 metrech, je dlouhý 41 metrů. Výška tunelů se pohybuje mezi 3,5 až 4 metry. Tunely sloužily k naplnění vodní nádrže k provozu železného hamru, což je vlastně zařízení v kovářské dílně poháněné vodním kolem.

Uvedená místa jsou zpestřením nejen pro vodáky při splouvání Ploučnice, ale tunely lze i projít. Voda sahá maximálně do pasu, ovšem jen při nižším stavu vody. Na konci tunelu skočíme do větší tůně, kde si můžeme i zaplavat. Průrva Ploučnice je viditelná i ze břehu, pokud půjdeme po červené značce od Stráže do Mimoně. A nakonec dobrá zpráva pro rybáře – v řece Ploučnici jsou pěkní úhoři.

Průrva Ploučnice byla v roce 1997 Ministerstvem kultury prohlášena kulturní památkou.

Facebook Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství