Tipy na vodní výlety: Orlická přehrada

Aktualizováno 31. října 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

IMG_8079

Přestože ideální období na výlety za vodou je pro letošní rok už za námi, lze samozřejmě i nyní navštěvovat zajímavé lokality. Například největší naší přehradu Orlík, což učinila i redakce portálu Naše voda a připravila pro vás na facebooku tradiční fotoreportáž. Klikni zde.

Orlická přehrada byla vybudována v letech 1954 – 1961. V první etapě výstavby bylo připraveno zázemí pro budoucí stavbaře. V další etapě byl vybudován žlab, do něhož byla po dobu stavby hráze převedena voda z Vltavy. Ihned potom započaly práce na vlastním tělese hráze. U paty hráze byla na levém břehu postavena hydroelektrárna se čtyřmi Kaplanovými turbínami. Na pravém boku hráze je ozubnicový výtah pro lodě, který nahrazuje plavební komory obvyklé na jiných přehradách. Jižně od hráze je na levém břehu přístav lodní dopravy po Orlické přehradní nádrži, která zajišťuje spojení hráze s Orlíkem nad Vltavou a hradem Zvíkov.

Orlická přehrada je v řetězu vltavských přehrad článkem největším, nejvyšším a nejmohutnějším. Její 450 metrů dlouhá hráz dosahuje v koruně výšky 91 metru. Přehrada vytváří jezero o ploše 2 732 ha, dlouhé na  Vltavě 68 kilometrů, na Otavě 23 kilometry a na Lužnici 7 kilometrů. Největší hloubka je 74 metry. Jezero obsahuje 717 milionů kubíků vody a je objemem zadržené vody největším v ČR.

Naše voda, foto: Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině