Tipy na vodní výlety: Olomouc

6. května 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

řeka Morava Olomouc

V netradičních pohledech pokračuje seriál portálu Naše voda návštěvou hanácké metropole Olomouc. Ta je známa většině lidí zejména jako město s mnoha krásnými kostely a dlouhou historií. Olomouc je ale také možné označit jako „město plné vody“.

Některé z důkazů přináší portál Naše voda v obsáhlé fotoreportáži z Olomouce na naší facebookové stránce. S vodou se přitom můžete setkat skoro všude. Olomoucí například protéká největší moravská řeka Morava, na níž je vybudován protipovodňový kanál, několik jezů a v jejíž blízkosti je řada zajímavých lokalit. Jednou z nich kontrast historie a současnosti nebo také průmyslu a vědy – železniční most přes Moravu, v pozadí s budovou olomoucké vysoké školy (na ilustračním foto). Olomoucí protékají ale i další toky, jako je říčka Bystřice nebo Mlýnský potok.

V Olomouci se také nachází pozoruhodný soubor osmi barokních kašen ze 17. a 18. století zasvěcených božstvům – například Jupiterova kašna, Neptunova kašna, Herkulova kašna, Césarova kašna a další. S vodou se můžeme setkat i v podzemí – například v kostelu svatého Michala, kde je v blízkosti modlitebního koutku podzemní jezírko.

Symboly vody, respektive rybářství najdeme i na olomouckých domech. Například dům se symbolem štiky byl na přelomu 19. a 20. Století bydlištěm světoznámého hudebního skladatele Gustava Mahlera.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství