Tipy na vodní výlety – Obec a opevněná tvrz Žumberk

Aktualizováno 22. července 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

Žumberk - IMG_4089

Ojedinělá ves Žumberk, patřící k nejstarším v oblasti novohradska, je zmiňovaná již ve 13. století. Podle facebookové verze portálu Naše voda je Žumberk jednou ze tří dochovaných opevněných vesnic v Evropě.

Důmyslné opevnění, pravděpodobně z let 1612 – 18, se šesti válcovými baštami, chránilo celou ves a poplužní dvůr. Součástí fortifikace byl i přilehlý rybník. Gotická tvrz z 15. století, byla v 17. století přestavěna na renesanční zámeček blízký italské venkovské architektuře, a v tomto stavu ji můžeme vidět dnes. Postupně byla v rukou různých majitelů a od roku 1618 se stala majetkem novohradského panství. Znovu upravována v 19. stol. a 70. letech 20. století. Dnes je tvrz (zámeček) ve velmi dobrém stavu a nabízí muzejní expozici lidového malovaného nábytku. Znovu obnoven a napuštěn byl i rybník pod ní.

Žumberk je ideálním místem třeba pro rodinný výlet. I v případě, že se nechystáte na prohlídku tvrze, můžete si vše prohlédnout zvenčí. Nejen fotografům lze doporučit také procházku na protější břeh rybníka, odkud se nabízí ty nejkrásnější pohledy na celý komplex. Kousek pod hrází a jezem pohodlně přejdeme po lávce na druhou stranu potoka. Tam můžeme pokračovat po neznačené cestě. Osvěžit se můžete v restauraci výborným pivem z místního minipivovaru s názvem Žumberk.

Fotoreportáž z návštěvy portálu Naše voda v Žumberku si můžete prohlédnout na naší facebookové verzi.

Zdroj: Facebook Naše voda podle www.novohradky.info

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství