Tipy na vodní výlety: Naučná stezka a přírodní rezervace Kotvice

Aktualizováno 29. června 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

PR rybník Kotvice

Jedním z nejkrásnějších míst v Chráněné krajinné oblasti Poodří je soustava rybníků, kolem nichž vede Naučná stezka Kotvice, na níž se můžeme setkat s faunou a flórou, která se v jedinečné kombinaci vyskytuje právě a pouze v této lokalitě. Foto – klikni zde!

Místo proto navštívila i redakce portálu Naše voda a jako pozvánku pro zájemce o jeho návštěvu pro vás připravila tradiční fotoreportáž. Tu najdete v kompletní podobě na facebookové verzi našeho portálu.

I když je možností více, doporučujeme zahájit trasu u bývalého mlýna na kraji lesa v obci Nová Horka. Po několika stech metrech nivní loukou zabočíme vpravo do lesa, který již lemuje Nový rybník, obývaný vodními ptáky a pokrytý chráněnou vodní rostlinou kotvicí plovoucí, ale i množstvím dalších vodních rostlin včetně leknínů. I když přitom naučná stezka vede (z pohledu této trasy) dále po levém okraji Nového rybníka, je zejména pro pozorovatele a milovníky vodního ptactva atraktivnější vydat se po sypané hrázi mezi rybníkem Novým a rybníkem Kotvice, který je dominantou přírodní rezervace (PR) Kotvice, protože tak se ptactvu na blízkých ptačích ostrovech přiblížíme na dohled několika metrů. Poněkud zarostlým, ale průchozím okrajem lesa na pravém břehu rybníka Kotvice se dostaneme až k dalšímu předělu mezi rybníkem Kotvice a rybníkem Kačák, kterým se můžeme vrátit zpět na naučnou stezku a pokračovat po její trase až do cílového místa u Pasečného mostu ve Studénce. Stejně tak se ale lze vrátit po druhé straně jmenovaných rybníků zpět k původnímu výchozímu místu v Nové Horce. Kompletní trasu stezky sice tímto způsobem neabsolvujeme, i tak ale stojí procházka za to – takto koncipovaný okruh je vhodný hlavně pro ty, kteří na výchozí místo přijedou autem.

Naučná stezka byla poprvé otevřena v roce 1983 a měla mimo dvou vstupních ještě 6 tématických zastavení. Sloužila až do roku 1997, kdy byla velkou povodní silně poškozena. Svého vlastního znovuotevření se dočkala na jaře roku 1999. Dnes je stezka dlouhá asi 3 km, je určena výhradně pro pěší návštěvníky, fyzicky nenáročná a celoročně dostupná. Ze zmiňovaných ptáků můžeme po trase pozorovat především racky, ale i motáky, bukáčka malého, labutě, kachny a různé druhy divokých hus.

Naše voda, foto a fotoseriál Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství