Tipy na vodní výlety: Modravské slatě

Aktualizováno 1. června 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Šumava Modrava slať

Přírodní památka Modravské slatě v katastru obce Modrava je v současné době z větší části veřejnosti nepřístupná. Alespoň trochu se vám je snaží v malém fotoseriálu na naší facebookové verzi přiblížit portál Naše voda. Foto – klikni zde!

Modravské slatě leží totiž v první zóně národního parku Šumava a jsou největším komplexem rašelinišť na Šumavě. Jedinečnost místní flóry i fauny je proto předmětem nejvyšší ochrany, navíc je pohyb v této lokalitě z řady důvodů nebezpečný. V oblasti lze totiž narazit nejen na ohroženého ptáka tetřeva hlušce, ale třeba i na divokého rysa ostrovida. Plošné nebezpečí pak představují koberce živých rašelinišť, které jsou sice na pohled krásné, ale pro člověka neznalého pohybu v takovém terénu životu nebezpečné. Šumavská rašeliniště vznikala zhruba 10 000 let, od poslední doby ledové. Tempo růstu rašeliny je přibližně metr za tisíc let, takže mocnost rašelinového podkladu dosahuje místy až deseti metrů. Samotné slatě jsou tvořeny kromě různých druhů rašeliníků a trav také zajímavou masožravou rostlinou – rosnatkou okrouhlolistou, která na některých místech šumavských rašelinišť vytváří atraktivní, do ruda zbarvené koberce.

Některá běžně nepřístupní místa je možná navštívit v rámci nabídky NP Šumava při výpravách do divočiny, rezervace na letošní sezónu je již několik dní otevřena.

Naše voda, foto redakce a spolupracovníci redakce Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině