Tipy na vodní výlety: Modřanské tůně

18. července 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Modřanské tůně - tip na výlety - IMG_1010_-_kopie

Turistické aktivity spojené s Prahou jsou spojeny především s jejím historickým jádrem. Na území Prahy je ale také celá řada ryze přírodních lokalit, jako například Modřanské tůně, které navštívila i redakce portálu Naše voda.

Modřanské tůně jsou součástí naučná stezky „Počítáme s vodou“, která vede po břehu Vltavy z Komořan – Modřanské tůně (Modřanské laguny) nacházející se u soutoku Vltavy s Berounkou na Zbraslav. Stezka není dlouhá, měří zhruba tři kilometry a je schůdná i s kočárkem. Na konci u mostu Závodu míru na Zbraslavi navíc čeká příjemný stánek s občerstvením. Zpět do centra Prahy lze jet autobusem č. 165 nebo použít vlak na nádraží Praha- Zbraslav.

Modřanské tůně byly původně vybudovány jako inundační nádrže určené hlavně k ochraně před povodněmi. Postupně ztratily svůj význam vybudováním jezových kaskád. Během času, kdy postupně zarůstaly vegetací, zde vznikl nivní a lužní porost, rostou zde i botanicky cenné druhy rostlin. Tůně obývají obojživelníci, žije zde užovka obojková. Místo je zajímavé i ornitologicky. V současné době probíhá jednání o zřízení památky „Komořanské a modřanské tůně“, veřejné připomínkové řízení by mělo být ukončeno k datu 8.8. 2014.

Záběry z trasy naučné stezky a přímo Modřanských tůní si můžete prohlédnout ve fotoseriálu na facebookové verzi portálu Naše voda.

Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství