Tipy na vodní výlety: Lomy Velká Amerika a Mexiko

Aktualizováno 5. dubna 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Velká Amerika - březen 2017 - IMG_3817

Kultovní lokalita českého trampingu – lom Amerika v blízkosti Karlštejna, si dokázala udržet svou jedinečnou atmosféru i do dneška. Na místo se proto vydala i redakce portálu Naše voda a připravila pro vás tradiční reportáž z poněkud netradičního jarního období. Foto – klikni zde!

Výhodou jsou totiž některé výhledy, které jinak komplikuje bující vegetace podél tamních lomů, z nichž Velká Amerika je nejznámější, ale zdaleka ne jediná. V lokalitě je dalších 18 lomů, například Kanada nebo Černý lom, Velká Amerika je ale největší a její rozměry jsou zhruba 150 x 750 x 80 metrů (hloubka). Větší část dna lomu pokrývá romantické, až 20 metrů hluboké jezírko, v němž mimo jiné trénují potápěči, které jsme také na místě zastihli.

Veřejnosti je ale koupání zakázáno, což se ovšem ani v trampské minulosti, ani v současné době nedodržovalo a nedodržuje. Zakázán je i přístup do lomu a chůze po jeho okraji a jak Velká Amerika, tak i vedlejší lom Mexiko jsou ohrazeny zábranami. Kolem ale vede pěší naučná stezka s řadou vyhlídkových míst.

Zmíněný lom Mexiko je nazýván také Trestanecký lom, neboť v něm v polovině minulého století pracovali političtí vězni při lámání zdejšího kvalitního vápence. V nelidských podmínkách v letech 1949 až 1953 na místě pracovalo 1 400 vězňů, na jejichž počest byl na jednom z výhledů do lomu Mexiku postaven v roce 2001 pomník.

Jedinečná atmosféra Velké Ameriky posloužila jako scenérie pro mnohé filmy, z nichž nejznámější je Limonádový Joe. Dnes je častým výletním místem hlavně pro obyvatele hlavního města, odkud to je „do Ameriky“ (jejíž název mimochodem pochází ze způsobu těžby vápence, a nejde tedy o připomínku například amerického grand kaňonu) jen pár desítek kilometrů. U východní části lomu je i několik parkovišť a kdo přijede včas, dostane se k Velké Americe doslova po několika krocích.

Naše voda, foto a fotoseriál Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství