Tipy na vodní výlety: Lom Kosov

Aktualizováno 11. června 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

lom Kosov - Koněprusko

V okolí Berouna je díky těžbě vápence množství nádherných lokalit, jejichž symbolem jsou Velká a Malá Amerika, kam je však veřejnosti vstup z bezpečnostních důvodů zakázán. To samé platí i pro lom Kosov, který fotograficky zdokumentoval portál Naše voda. Foto – klikni zde!

Lom se nachází nad berounskou městskou částí Jarov, v letech 1959 až 1989 v něm těžil současný majitel lokality – Velkolom Čertovy schody, a.s., zmiňovaný vápenec, nyní je ale již lom opuštěn. Zákaz vstupu ale platí dál. Lokalita přesto slouží, především kvůli průzračné čisté vodě, pro lidi z Berouna jako přírodní koupaliště, pochopitelně jde o koupání na vlastní nebezpečí. V místě hrozí také nebezpečí od možných sesuvů horniny nebo od padajícího kamení. Místo je nicméně kromě koupání i oblíbenou lokalitou pro paleontology i pro ochránce přírody. Průzračná voda umožňuje pozorovat celý vodní sloupec až na dno, ve vodě žijí ryby, vodní rostliny i raci.

K lomu vedou dvě cesty, každá z nich ale v jiné etáži. Spodní cesta je určitě pohodlnější a každopádně bezpečnější. Jezírko v něm nemá přítok ani odtok, voda ale může obsahovat některé v ní rozpuštěné nebezpečné látky.

Vzhledem k zákazu vstupu do lokality není logicky pro koupající se k dispozici žádné zázemí. Nejbližší funkční restaurace je podle místních lidí vzdálená zhruba 2 kilometry a nachází se v části Berouna – Jarově.

Fotoreportáž z aktuální podoby lomu Kosov si můžete prohlédnout na facebookové verzi portálu Naše voda.

Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství