Tipy na vodní výlety – Lom Amerika u Karlštějna

25. dubna 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

13_AMERIKA_2

Jedním ze symbolů kdysi velmi rozšířeného českého trampinku je zcela nepochybně lom nazývaný Velká Amerika u obce Mořina poblíž hradu Karlštejn. Informuje o tom facebooková verze portálu Naše voda.

Název lomu vznikl podle usedlosti Kopanina, zvané „Amerika“. Další názvy lomů v okolí, kterých je v této lokalitě několik, většinou vznikly podle názvů zde pobývajících trampů. Lom Velká Amerika je velký 750 x 150 metrů a hluboký zhruba 67 až 80 metrů.

Karlštejnské lomy sloužily v minulosti k dobývání kvalitního vápence. Otevřeny byly v roce 1891 a do roku 1945 byly provozovány Pražskou železářskou společností. V roce 1945 byla společnost znárodněna a o rok později přejmenována na Středočeské uhelné a železnorudné doly, n.p. se sídlem v Kladně. V jednom z vápencových lomů byl následně zřízen po roce 1945 trestanecký pracovní tábor, který byl jeden z nejhorších pracovních táborů pro politické vězně. V roce 1963 byla těžba vápence v oblasti ukončena.

V šedesátých letech se pak stal hlavně zatopený lom Velká Amerika oblíbeným místem trampských setkání, výletů, koupání včisté (ale studené) vodě lákalo i nudisty. Lom postupně zarostl, patra a poloostrůvky dokonaly úžasnou scenérii krásnou na pohled. Točilo se zde i několik filmů – Limonádový Joe, Malá mořská víla, Akumulátor a další.

V jeskyních, tunelech a štolách v tomto lomu je jedno z nejvýznamějších zimovišť netopýrů. Bývá také cíleným místem paleontologů, je zde neoficiální nudistická pláž, hloubka vody láká k potápění v přístrojích. V lokalitě se bohužel stalo i několik smrtelných úrazů, vstup totiž nebyl a není právě jednoduchý, navíc návštěvníci přecenili několikrát své síly a museli být záchranáři vyproštění z různých míst. Návštěvníci prolézají jeskyně či tunely v okolí lomu, i když je to nebezpečné a hrozí sesunutí hornin. I proto je vstup přímo do lomu zakázán, přesto pouhý pohled na jezero a obecná atraktivita jeho okolí stojí za to tuto lokalitu navštívit.

Facebook Naše voda

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě