Tipy na vodní výlety: Lásenické rybníky

Aktualizováno 15. října 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Lásenice 2014 - IMG_7286

Ti z vás, kteří se chystají na některý z podzimních výlovů jihočeských rybníků, si mohou nevšední podívanou zpestřit také návštěvou míst, kde se sice rybníky neloví, ale i tak je v nich atmosféra kouzelná. Udělala to i redakce portálu Naše voda, fotoreportáž je tradičně na facebooku.  Klikni zde.

Redakce přitom navštívila lokalitu vzdálenou asi 20 kilometrů od rybníku Rožmberk, kterou lze najít pod názvem „Přírodní park Homolka – Vojířov“ v blízkosti Jindřichova Hradce. Jeho součástí jsou i Lásenické rybníky, z nichž pochází fotografické záběry. Ty jsou, jak naznačují i některé ze záběrů, domovem četných vodních ptáků, v parku se však vyskytují i suchozemští chránění ptáci, jako je výr velký, sýc rousný nebo kulíšek nejmenší.

Lokalita je poměrně dobře ukryta před turistickým ruchem, k uvedeným rybníkům se navíc lze dostat jen po louce a před zraky návštěvníků se objeví až za clonou místních lesních porostů. Také přístup zejména přímo k většímu z rybníků není normálně možný, je totiž od přírodní hráze oddělen drobným vodním tokem. I tak ale pohled z hráze na romantické vodní plochy stojí.

Přírodní park Homolka – Vojířov neexistuje dlouho – oficiálně byl ustaven vyhláškou Okresního úřadu v Jindřichově Hradci v roce 1994. Rozprostírá se mezi CHKO Třeboňsko a přírodním parkem Česká Kanada na rozhraní dvou odlišných geomorfologických celků – Třeboňské pánve a Javořické vrchoviny. Jednotlivé části parku jsou proto velmi rozdílné – v západní části jsou to rybníky, v jižní části rašeliniště, ostatní území je převážně pokryto lesem. Jádrem přírodního parku je Novobystřická vrchovina s protáhlým žulovým hřbetem Homolky a Bublavé skály.

Naše voda, foto lokality: Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství