Tipy na vodní výlety: Kneippovy lázně

20. srpna 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Kneippovy lázně - 15

Nedaleko obce Roztoky u Křivoklátu můžeme navštívit kouzelné místo na potoku Klučná. Jsou to takzvané přírodní Kneippovy lázně, což je možná poněkud honosný název pro „brouzdaliště“, které vyzkoušela i redakce portálu Naše voda.

Lokalita i s možností neoficiálního miniparkoviště je ale velmi malebná, v okolních lesích, jak se portál Naše voda přesvědčil, si lze navíc v současné době nasbírat houby. Poté se lze u poeticky nazvaného místa „Voda z lesních tišin“ osvěžit v některém ze zdejších tří pramenů. Hlavní pramen je umístěn pod stříškou a je zde i nádoba na vodu pro zažehnání žízně.

Voda pak následně stéká do obdélníkového řečiště velkého 2 x 4 metry, které je vysypané oblázky a má hloubku sotva po kotníky. Osvěžení a podle literatury i přímo léčba spočívá v procházení se po řečišti (viz ilustrační foto) a ve střídání studené vody s teplým vzduchem. Chůze v ledové vodě podporuje tkáňový metabolismus a prokrvení končetin. Voda je opravdu ledová a chůze po oblázcích nám navíc masíruje chodidla. Více jak minutu není doporučeno ve vodě pobývat kvůli nachlazení. Nohy si vyhřejeme na sluníčku a lázeň několikrát opakujeme.

Sebastián Kneipp 17.6. 1821 – 17.6. 1897 byl farářem a přírodním léčitelem v Würishofenu. Zabýval se hlavně studenovodními vodoléčitelskými metodami obdobně, jako jeho předchůdce Vincenz Prieznitz (1790 – 1851).

Fotoreportáž z návštěvy Kneippových lázní si můžete prohlédnout na facebookové verzi portálu Naše voda.

Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině