Tipy na vodní výlety – Kamencové jezero v Chomutově

Aktualizováno 19. dubna 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

kamencové jezero

Kamencové jezero v Chomutově je v současné době jediné svého druhu na světě. Jak totiž informuje facebook Naše voda, druhé takové jezero bývalo v Kanadě, avšak bohužel vyschlo.

Kamencové jezero je 676 metrů dlouhé a 240 metrů široké. Není moc hluboké, maximální hloubka je 3,3 metru. Jezero vzniklo koncem 18. století, původ zatopení není přesně známý, nicméně každopádně vzniklo působením člověka. Dříve se totiž v místech jezera, v letech 1558 až 1785, těžila kamencová břidlice.

Voda z jezera má zvláštní vlastnosti. Zhruba jednoprocentní obsah kamence zabraňuje růstu řas a sinic, v jezeře proto není kromě prvoků žádný organický život. Jeho voda je neobyčejně čistá a vhodná ke koupání. Kromě kamence (kamenec je označení pro podvojné soli kyseliny sírové, a používá se jako přípravek na poranění pokožky po holení) voda obsahuje železo, amoniak, síran hlinitý, dusičnany, dusitany a chloridy.

V současné době je kolem Kamencového jezera zřízen rekreační areál, kde se návštěvník může nejen pohodlně vykoupat, pobýt na písčitých i travnatých plážích, ale může se zde i ubytovat pod stany, v chatkách, autokempu v karavanech a občerstvit se. Jezero poskytuje bohaté sportovní využití, je zde například nejdelší okruh (780 metrů) v republice pro vodní lyžování.

Zdroj: Facebook Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě