Tipy na vodní výlety: Jistebnické rybníky

Aktualizováno 19. června 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Jistebnické rybníky - Petr Bezruč - IMG_1907

Jednou z ne zcela obecně známých rybničních soustav na území ČR jsou Jistebnické rybníky, kterým dominuje rybník Petr Bezruč. Lokalitu nacházející se jen pár kilometrů jihozápadně od Ostravy navštívila i redakce portálu Naše voda a pořídila z ní pro vás krátkou fotoreportáž. Foto – klikni zde!

Obec Jistebník je odjakživa spojována s chovem a lovem ryb. Dnes je navíc považována za bránu do Chráněné krajinné oblasti Poodří, která je protkána množstvím naučných stezek vedoucích podél největší severomoravské řeky Odry. V lokalitě žije celá řada vzácných druhů vodních ptáků, a i proto má obec Jistebník má ve svém znaku motáka pochopa, kterému se v místě daří díky rozsáhlému výskytu rákosu a orobince. Jistebnickou rybniční soustavu tvoří soubor dvaceti osmi menších i větších rybníků oddělených od sebe hrázemi a loukami. Páteř soustavy pak tvoří Jistebnické rybníky, kterých je dohromady 25. Největší z nich je rybník Petr Bezruč o rozloze 75 hektarů, dalšími jsou pak například rybník Křivý, Starý, Bažantí, Podhorník nebo Oderská Kukla.

Jednotlivé rybníky jsou od sebe odděleny sypanými, i několik metrů širokými hrázemi, které jsou většinou zpevněny vzrostlými stromy. Hráz mezi rybníkem Křivým a Bezručem, lemovaná starými vrbami je využívaná i jako silniční spojka mezi obcemi Jistebník a Košatka. Další hráze jsou přístupné pěšky nebo na kole – celou rybniční soustavu je tak možné projít nebo projet nejrůznějšími směry a trasami.

Jistebnické rybníky jsou od roku 1991 součástí Chráněné krajinné oblasti Poodří a některé z rybníků jsou chovné. Stará se o ně společnost Chov ryb Jistebník, která v nich chová mimo jiné kapry, sumce nebo candáty a štiky.

Naše voda, foto a fotoseriál: Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství