Tipy na vodní výlety – hrad Vildštejn

6. srpna 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

hrad Vildštejn

Románský hrad, který vznikl na skalnatém výběžku na d údolím Kateřinského potoka (dnes potok Sázek) v letech 1166 – 1225, patří k nejstarším vodním kamenným hradům v Čechách. Informuje o tom facebooková verze portálu Naše voda.

Hrad byl postaven pod vlivem blízké císařské falce v Chebu ve stylu štaufské architektury. Opevnění hradu zesiloval důmyslný systém s využitím toku potoka, který byl přehrazen a zatopil tak prostor až k severní straně hradu. Původní románský hrad byl několikrát přestavován. Poprvé zřejmě kolem roku 1400, kdy došlo k rozšíření obytné plochy hradu. Další přestavba následovala v 16. století a poslední větší úprava v 18. století, kdy vznikla nová zámecká budova v předhradí, přestavěná později na rokokový zámek. Od poloviny 16. století začal význam hradu upadat, na začátku 19. století byl u zámku postaven pivovar a hrad přestavěn na sladovnu.

Nejvýznamnějšími vlastníky hradu byly rody Nothaftů, Šliků, Wirspergů, Trauttenbergů, dále byl vlastníkem hradu rytíř Wilhelm von Helmfeld ze Starého Rybníka, Wolkenstein-Trostburgové, továrník Geipel z Plesné, stát a město Skalná. V současné době je hrad v soukromých rukách a je postupně opravován.

V interiéru hradu se nachází stylová restaurace, hradní muzeum a Muzeum hasičské historie.

Poznatek portálu Naše voda: Raději si zjistěte telefonicky před návštěvou hradu, zda na něm neprobíhá svatba. V tomto případě je hrad uzavřen, ale na internetových stránkách hradu se tuto informaci nedočtete.

Zdroj: Facebook Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině