Tipy na vodní výlety: Cítov – lom Baraba

22. srpna 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Rybářství a rybníkářství

lom Baraba - Cítov

Přírodně zatopený lom zvaný Baraba se nachází mezi obcemi Cítov a Vliněves na Mělnicku, kousek od železniční trati. Píše o tom facebooková verze portálu Naše voda s tím, že lom je zatopený a dělí se do komplexu jezer různé čistoty.

Koupání v této pískovně jen na vlastní nebezpečí, kvalita vody není sledovaná, ale jak to v pískovnách většinou bývá, je čistá. Okolí pískovny je písčité a místy travnaté. Hloubka vody je 2-10 metrů. Pískovna patří soukromé firmě. K této pískovně často jezdí lovit rybáři, čistou vodu využívají i potápěči, koupají se zde i lidé se psy. Písčitá místečka mezi rákosím s oblibou využívají naturisté.

V lokalitě je zakázáno stanování, kempování, chytání ryb z ostrůvků a samozřejmě rozdělávání ohně. Ovšem realita je jiná, při poslední návštěvě komplexu jezer v uplynulém víkendu byly na místě k vidění nejen stany, auta, ale i karavany a připravená ohniště. Zatopená jezera jsou různéčistoty, v jednom z nich jsme viděli zelenou a mazlavou řasu nejen u břehu. Místy jsou v křoví hromádky po kempování, což je veliká škoda, neboť lokalita je kouzelná. Naštěstí nepořádku není mnoho. Před lety bývaly na Barabě načerno i pojízdné stánky s pivem, limonádami i klobáskami. Dnes je pitný i gastronomický režim zcela v rukou samotných návštěvníků.

Barabové je dřívější název pro putující želeniční dělníky. Na Ostravsku tímto názvem říkají darebákovi. Alfréd Technik uvádí následující definici: „Barabové si říkají lidé stavějící tunely. Je to zvláštní, v sebe uzavřená kasta, složená z příslušníků rozličných národů a žárlivá na své těžké zaměstnání i na svou stavovskou čest. Drsnost v jednání i v řeči je u barabůspojena s jakýmsi primitivním, hazardním a zároveň obětovným hrdinstvím, a co je nejpodivnější, i s vroucí nábožností a s dětinskou důvěrou v patronku barabů, sv. Barboru.“

Facebook Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství