Tipy na vodní výlety – Černohorská rašeliniště v Krkonoších

19. srpna 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Černohorská rašeliniště

I když se o tuzemských rašeliništích dozvídáme především v souvislosti s Národním parkem Šumava, najdeme je i na opačném konci republiky – v Krkonoších. Informuje o tom facebooková verze portálu Naše voda.

Největší z krkonošských rašelinišť jsou Černohorská rašeliniště, která portál Naše voda také navštívil a připravil pro vás fotoreportáž na facebookové verzi našeho portálu. Černohorská rašeliniště nalezneme v plochém sedle mezi Světlou a Černou horou, kde je velmi pomalý odtok vody, takže v tamním vlhkém prostředí mohl růst mech rašeliník (rod Sphagnum) nerušeně posledních šest tisíc let.

Jako jedna z mála rostlin dokáže mladý rašeliník vyrůstat na odumřelých tělech vlastního druhu, a díky tomu mohou vzniknout až několikametrové vrstvy rašeliny. To je případ i Černohorských rašelinišť, která jsou až dva a půl metru mocná a zabírá plochu 65 hektarů.

Po obvodu rašelinišť, z velké části po dřevěném chodníku, vede dvoukilometrová naučná stezka. Po ní dojdete i na jinak nepřístupná místa, přičemž největší část rašeliniště si prohlédnete z dřevěné rozhledny. V místech s nejmocnější vrstvou rašeliny neroste vysoký les, protože stromy se již v nízkém věku vlastní vahou propadají do měkkého podkladu a uschnou.

Kvůli nerušenému toku tetřívků na jaře a jelení říji na podzim jsou hlavní části stezky otevřeny pouze od 1. června do 10. září.

Poznámka redakce: Na černohorská rašeliniště se lze celkem pohodlně dostat Z Jánských Lázní lanovou dráhou. Do lanovky se dostaneme pohodlně i s kočárkem, je uzavřená, se sedátky a poměrně prostorná. Také celou cca 3,5 kilometru dlouhou naučné stezky můžeme absolvovat relativně pohodlně i s kočárkem. Na vyhlídce umožněte rozhled i dalším návštěvníkům, při naší návštěvě si tam udělala piknik velká rodina s dětmi a celou ji obsadila. Cyklistům je do těchto míst vstup zakázán.

Zdroj: Facebook Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině