Tipy na vodní výlety: Bývalá vodní tvrz Český Rudolec

Aktualizováno 12. dubna 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Český Rudolec zámek bývalá vodní tvrz

Na soutoku Bolíkovského a Radíkovského potoka leží obec Český Rudolec, jehož dominantu tvoří bývalá vodní tvrz, dnes postupně opravovaný zámek, jemuž se často přezdívá „Malá Hluboká“. Portál Naše voda pro vás z lokality připravil tradiční fotoreportáž. Foto – klikni zde!

Původní stavba gotické vodní tvrze stála podle historických dokumentů v podmáčeném prostředí na dubových pilotech při obchodní cestě Praha – Vídeň. První přímá zpráva o tvrzi pochází z roku 1353, Rudolec byl ale zmiňován již v roce 1343 v souvislosti s místním farním kostelem. Původní objekt byl po požáru v roce 1860 přestavěn do stávající podoby pětiboké třípatrové budovy s dominantní hranolovou věží. Plán přestavby vypracoval tehdejší majitel, rytíř Michael Angelo von Picchioni, sám architekt, a místní patrioti tvrdí, že rudolecká „Malá Hluboká“ spatřila světlo světa dříve, než známý zámek Hluboká v jižních Čechách.

Koncem druhé světové války byl zámek několikrát vykraden, v roce 1948 znárodněn, následně sloužil jako ubytovna státního statku Český Rudolec a nakonec byl v roce 1963 zapsán do seznamu státních kulturních památek. Objekt ale dále chátral, v roce 2001 jej sice koupila za 2,5 milionu korun obec a následně prodala společnosti Pragoprojekt, která slíbila, ale neuskutečnila, jeho rekonstrukci.

Dnes je další existence zámku v rukou občanských sdružení „Malá Hluboká“ a Paměť Rudolecka“, které částečně se státní podporu, zejména však vlastními silami zámek opravují. Na postupné opravy zámku se získávají finanční prostředky z dobrovolného vstupného, a také z případného zisku nově zrekonstruovaného někdejší ho zájezdního hostince, který má podle plánů sloužit spolu se zámkem jako jeden hospodářský celek. V areálu hostince je 1. českokanadský pivovar a v místě se tak po 118 letech obnovila výroba piva, využít je možné také tamního wellness zařízení a pivních lázní. Je to i příjemné místo k občerstvení – v zájezdním hostinci skutečně dobře vaří a využít je také možné funkčního zázemí pro děti.

Naše voda, foto a fotoreportáž Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství