Tipy na vodní výlety: Břehyňský rybník

7. srpna 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Břehyňský rybník

Vzhledem k tomu, že také o blížícím se prázdninovém víkendu má být slunečno a teplo, využijí jej zřejmě mnozí občané ke koupeli v Máchově jezeře. V jeho bezprostředním okolí je přitom také méně známý Břehyňský rybník, který navštívila i Naše voda.Břehyňský rybník je druhým největším rybníkem v okolí Máchova jezera. Rybník se rozkládá na ploše 90 hektarů, z toho ovšem zhruba 40 hektarů tvoří pobřežní vegetace. Maximální hloubka v rybníku se pohybuje kolem dvou metrů.

Založení Břehyňského rybníka se datuje do doby kolem třináctého století. Jeho okolí je lemováno rašeliništi a mokřadními loukami, ve kterých nalezneme vzácné vodní rostliny. Rybník je také vyhledáván velkým počtem nejen vodních ptáků. Rybník je chovný a je součástí národní přírodní rezervace Břehyně-Pecopala, která patří mezi nejvýznamnější mokřady severních Čech. Tato rezervace byla vyhlášena v roce 1967 na ploše 903,50 hektaru. Jako součást většího území je ale chráněna již od roku 1933.

Břehyňský rybník je napájen zejména Břehyňským potokem. Zajímavostí je uměle vytesaná průrva u hráze tohoto rybníka, která odvádí vodu právě do Máchova jezera.

Fotoseriál z návštěvy redakce Naše voda si můžete tradičně prohlédnout na facebookové verzi našeho portálu.

Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství