Tipy na vodní výlety – Bozkovské jeskyně

16. května 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Prevence povodní, voda v krajině

Bozkovské jeskyně

Na zajímavou přírodní památku Severních Čech upozorňuje portál www.putujemepocr.cz. Jde o Bozkovské jeskyně s největším podzemním jezerem v ČR.

Bozkovské jeskyně se nacházejí asi jeden kilometr od obce Bozkov v Železnobrodské vrchovině. Jde o dolomitové jeskyně, jako jediné přístupné veřejnosti v Severních Čechách. K jeskyním, objevených r. 1947 po odstřelu vápence v místním malém lomu, vede příjemná lesní cesta kde kromě převažujících smrků, modřínů a bříz.

Jeskynní labyrint chodeb je zdobený klasickými krápníky, ale unikátní jsou excentrické vláknité a keříčkovité krápníky. Ze stěn a stropů vystupují křemenné lavice, římsy a lišty, a také tamní stalagnáty, stalagmity a stalaktity nejrůznějších barev a tvarů tvořené statisíce let čekají na obdiv návštěvníků. V areálu se nachází také nejníže položené podzemní průzračné modrozelené jezero v Čechách s plochou 320 metrů čtverečných. Úžasnou podívanou slibují také podzemní křišťálová jezírka (Labutí jezírka), jimž kraluje Jezerní dóm – největší podzemní jezero v Čechách.

Zdroj: Facebook Naše voda, upraveno podle http://www.putujemepocr.cz

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině