Tipy na vodní výlety: Bohdanečský rybník a rybník Matka

Aktualizováno 17. srpna 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Bohdanečský rybník

Bohdanečský rybník a tamní Národní přírodní rezervaci představil portál Naše voda v minulosti při jeho výlovu. Nyní chceme zájemcům ukázat lokalitu „v civilu“, a také dokázat, že nejen ptáků žije na rybníku velké množství – a i proto představuje atraktivní místo k výletu. Foto – klikni zde!

Trasu prohlídky je možné zvolit podle Naučné stezky Bohdanečský rybník a rybník Matka (začíná hned u silnice na trase Lázně Bohdaneč – Chlumec nad Cidlinou, nedaleko výpusti Bohdanečského rybníka), nejatraktivnější je přitom zřejmě takzvaná severní větev, která zájemce zavede až na Polákův poloostrov, kde je nově zrekonstruovaná pozorovatelna ptáků sloužící také jak výhled na celou hladinu rybníka. Své dojmy můžete namístě popsat v knize, kterou zatím z pozorovatelny nikdo neukradl. Po cestě můžete z bezprostřední blízkosti pozorovat především hejna labutí nebo lysek, přičemž labutě lze přilákat třeba na nějaký kousek pečiva.

Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník a rybník Matka se rozprostírá na ploše zhruba 250 hektarů severně od Lázní Bohdaneč. Oba rybníky jsou pozůstatkem rozsáhlé středověké rybniční soustavy na Pardubicku, napájené uměle zbudovaným Opatovickým kanálem, celé území pak představuje komplex vodních a mokřadních biotopů vytvořených kolem jednoho z největších existujících rybníků uvedené pernštejnské rybniční soustavy. Lokalita je důležitou zastávkou tažných ptáků a spolu s několika dalšími rybníky patří k chráněným ornitologickým stanovištím. Nachází se zde mnoho chráněných druhů rostlin a živočichů.

Trasa je velmi pohodlná i pro méně zdatné turisty, lze jí absolvovat i s kočárkem, jedinou výjimkou jsou schody na zmíněnou pozorovatelnu, které jsou pro jedince s problémy s klouby trochu robustnější a příkré….

Naše voda, foto a fotoseriál Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství