Tipy na vodní výlety: Bledule a Národní přírodní památka Peklo

Aktualizováno 27. března 2018 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

bledule přírodní památka Peklo

I když podle předpovědí nebude počasí v příštích dnech zrovna optimální, je přesto právě nyní vhodná doba vyrazit na Českolipsko do Národní přírodní památky Peklo. Ta je totiž známa největšími plochami bledule jarní na Liberecku – a ty kvetou právě teď. Foto – klikni zde!

Národní přírodní památka Peklo byla vyhlášena již v roce 1967, v předchozích letech rekonstruovaly tamní naučnou stezku Lesy České republiky. Území zaujímá celkem 58,11 hektaru a rozkládá se ve skalnatém údolí Robečského potoka, jehož niva je porostlá vlhkomilnými dřevinami i bylinami, například právě bledulí. Žijí tu ale také zajímaví ptáci, především pak vzácný skorec vodní, ledňáček říční nebo výr velký.

K volbě trasy se většinou doporučuje červeně značená turistická stezka z České Lípy kolem Dubických a Pekelských rybníků, naučná stezka Peklem má pak asi 7 kilometrů. My ale doporučujeme jinou, kratší trasu, k níž se dostaneme odbočením asi půl kilometru před obcí Sosnová doleva směrem na Kozí farmu Nový Dvůr, před kterou lze za místním viaduktem zanechat auto a sejít pěšinkou mezi skalami do Pekla. Na kozí farmě si lze navíc zakoupit některý z celkem 13 druhů kozích sýrů, otevřeno je dle majitele denně od šesti do šesti. Podél Robečského potoka dojdeme až k přístřešku a jeskyni, těsně před ní vede cesta skalami a lesem k pastvinám a zpět ke zmiňované kozí farmě, což jsou necelé 3 kilometry. Kdo chce ale projít naučnou stezku celou, může tak samozřejmě učinit – náš tip se týká spíše rodin s malými dětmi, protože trasa není vhodná pro kočárky, nebo lidí s pohybovým omezením. I na „naší“ kratší trase bledule uvidíte, byť většinou na druhém břehu potoka.

Naše voda, foto a fotoseriál Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství