Tipy na dovolenou: Tasmánie IV – Tasman National Park

Aktualizováno 9. března 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Tasmánie - výhledy

Ostrov jižně od Austrálie velký asi jako Česká republika se zcela jedinečnou přírodou – to je v porovnání s nedalekým Novým Zélandem neprávem opomíjená Tasmánie. Nedostatek údajů o této zemi se snaží portál Naše voda nyní napravit. 

IV: Tasman National Park

Na území Tasmánie je celkem 17 národních parků, z nichž jedním z nejzajímavějších je Tasman National Park, který lze navštívit buď po cestě z Hobartu do Port Arthuru, nebo při cestě zpáteční. Tento park se nachází především při jihovýchodním pobřeží a návštěvníkům skýtá úžasné vyhlídky ze skalních útesů na moře a také možnost prohlédnout si zblízka množství geologických útvarů vytvořených působením moře. Již první vyhlídka (Maingon Bay) skýtá nejen pohledy na moře (ilustrační foto), ale po sestoupení po strmých, ale pohodlných schodech také atraktivní průhled „skrz“ erodovanou skálu, do níž mořský příboj vyhlodal průrvu ve tvaru tasmánského ostrova.

Pohodlnou jízdou automobilem lze postupně navštívit další lokality, z nichž řada nese ve svém názvu pojem „devils“ (ďábelský), jednak proto, že jde téměř vždy o „ďábelsky“ krásná místa a zřejmě i proto, že symbolem tasmánie je psovi podobný tasmánský čert, občas nazývaný i tasmánský ďábel. Pobřežní lokality jsou velmi různorodé – jedna z nich připomíná tvarem naší „pravčickou bránu“ (Blow Hole), další zas propast Macochu (Devils Kitchen), přičemž z pohledu do ďábelské kuchyně nemusí mít slabší nátury zrovna dobrý pocit.

Útvarů je k vidění na pobřeží mnoho, navštívit můžeme také pláž Pirate Bay, kde žije tučňák nejmenší, kterého lze údajně na místě za noci skutečně zahlédnout. My jsme stejný druh tučňáků viděli i nafilmovali na jiném místě Tasmánie, ale o tom až v dalších pokračováních.

Fotoseriál a video z pobřežních vyhlídek si můžete prohlédnout na facebookové verzi portálu Naše voda Klikni zde!, samotné video pak na home page v pravém menu v rubrice „tématická videa“.

Naše voda – Petr Havel, foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství