Teplé počasí ovlivňuje hladiny řek

25. května 2011 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině , Rybářství a rybníkářství

Ilustrativní foto

Odborníci upozorňují, že nezvykle teplé a suché počasí s nedostatkem srážek způsobuje pokles hladiny řek na území ČR. Na čtrnácti místech dosáhly stavu sucha. V Litavce v Berouně je pouhých šest centimetrů vody, v Romži na Olomoucku čtyři.

Některé řeky se dostaly, řečí hydrometeorologů, pod limit sucha. Neznamená to sice, že vyschly, ale průtok je extrémně nízký. „Nejhorší stav je na tocích v povodí Labe,“ sdělil hydrolog Radek Čekal z Českého hydrometeorologického ústavu.

Pod hranicí sucha je šumavská Studená Vltava nebo Berounka ve středních Čechách, řeka Jihlava na Vysočině a Romže na Prostějovsku. Správci toků omezují odběr vody, aby zachovali minimální průtok a nedovolili hladinám klesnout pod kritickou hranici.

„S klesajícím průtokem se logicky omezuje množství odebírané vody, odběry na malé vodní elektrárny a podobně,“ sdělil šéf dispečinku Povodí Moravy Marek Viskot.

V Olomouckém kraji je nejhorší situace na řece Romži, kde měrným místem ve Stražisku tečou jen čtyři centimetry vody. Rybáři na Prostějovsku se obávají, že budou muset ryby přemístit jinam, aby kvůli nedostatku vody neuhynuly.

„Pořád doufám, že se nedostaneme do situace jako před pěti lety, kdy v Romži netekla žádná voda a museli jsme slovit všechny ryby,“ řekl předseda prostějovské organizace Moravského rybářského svazu Jaroslav Kobza.

Letos by podle něj byla situace mnohem komplikovanější, protože Plumlovská přehrada, kde ryby skončily minule, je nyní vypuštěná. Prostějovští rybáři tak budou muset zřejmě přilepšit kolegům odjinud.

Podle odborníků se suché počasí začíná projevovat i na zásobách podzemní vody, které ubývá. „Stav podzemní vody je stále nadlimitní a zatím nemáme hlášení, že by někde byl nedostatek. Voda sice ubývá, ale v prvním kvartálu letošního roku se vytvořily velké zásoby,“ informoval hydrolog specializovaný na podzemní vody Martin Zrzavecký.

Květen je však nezvykle suchým měsícem, shodují se odborníci. „V řekách teče asi polovina obvyklého průtoku pro tento měsíc,“ dodal Čekal. Sucho podle něj způsobila mírnější zima. Většina sněhové pokrývky roztála během první poloviny ledna.

„Po lednových povodních žádné výraznější množství sněhu nenapadlo a do podzemních vod se toho příliš nedostalo. Jarní povodně většinou bývají v dubnu a v květnu, voda tedy bude chybět,“ míní hydrolog.

Podle hydrologů sice může hladiny řek lokálně dočasně zvýšit občasný déšť, dlouhodobé srážky, které by situaci stabilizovaly, ale zatím nepřijdou. „Ve středu a ve čtvrtek očekáváme počasí beze srážek, tudíž situace na tocích se nebude významně měnit. I nadále předpokládáme setrvalé stavy nebo pozvolný pokles hladin na všech tocích,“ uvádí Český hydrometeorologický ústav na svém webu.

Podle Čekala napadne během víkendu až 15 milimetrů srážek, situaci v řekách to nijak významně nezlepší, ale mohlo by ji to alespoň ustálit. Rychlé deště se nestíhají do podzemí vsáknout. „Začátkem června očekáváme opět vysoké teploty střídané bouřkami a kroupami, z hlediska hydrologie je to nepříznivé počasí,“ dodal hydrolog.

Kde platí limit sucha

* Lužická Nisa (H. n. Nisou) 20 cm
* Smědá (B.Potok) 12 cm
* Berounka (Zbečno) 95 cm
* Litavka (Beroun) 6 cm
* Studená Vltava (Č. Kříž) 31 cm
* Blanice (Heřmaň) 0 cm (stavební úpravy)
* Mastník (Radíč) 11 cm
* Smutná (Božetice) 68 cm
* Blanice (L. p. Blaníkem) 103 cm
* Stropnice (Borovany) 50 cm
* Jihlava (Bransouze) 25 cm
* Romže (Stražisko) 4 cm
* Ostravice (St. Hamry) 36 cm
* Dřevnice (Zlín) 21 cm

Zdroj: www.idnes.cz

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství