Tendry na lesnické činnosti 2016+ vyhlášeny

Aktualizováno 21. června 2015 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Prevence povodní, voda v krajině

lesnictví strom ochrana - IMG_0646

Podmínky tendrů na lesnické činnosti prováděné od ledna příštího roku uveřejnil ve Věstníku veřejných zakázek státní podnik Lesy České republiky (Lesy ČR). Informovala o tom mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Hodnota zadávaných lesnických prací by měla podle mluvčí dosáhnout bezmála 2,6 miliard korun. Obálky s nabídkami se otevřou na začátku září. „Předpokládáme, že bychom mohli smlouvy uzavírat na přelomu října a listopadu,“ řekl obchodní ředitel podniku Lesy ČR Radovan Srba.

Zakázky se od ledna roku 2016 rozdělí na ty, které řeší komplexní lesnické činnosti, dále jen těžební činnosti s prodejem dříví a pouze pěstební činnosti. „Tento model se jeví jako přínosný pro podporu regionálního podnikání menších a středních firem a tedy i zaměstnanosti v regionech,“ uvedl generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád.

Zakázka na provádění komplexních lesnických prací, tedy pěstební a těžební činnosti včetně prodeje dříví, se týká 36 smluvních územních jednotek. Předpokládaná hodnota prací činí 2,36 miliard korun. Až na Pomoraví, kde je zakázka čtyřletá, se jedná o pětileté smlouvy. Zakázky za 25,6 milionů korun zaměřené na těžbu dříví spolu s jeho prodejem budou aktuální pro čtyři územní jednotky. Pro Rozkoš a Kamenice jsou přichystány čtyřleté smlouvy, pro Kopce a Ševětín smlouvy pětileté.

Sedmnácti dalších jednotek se týkají zakázky v hodnotě 198,3 miliony korun, které sledují pouze pěstební činnosti. Až na Úsov, Rozkoš a Kamenice, jednotky se čtyřletou smlouvou, budou práce na 14 zbývajících jednotkách smluvně vázány na pět let. „K provádění pěstební zakázky není třeba investovat do strojů a nákladného vybavení. Předpokládáme tedy, že by mohly v regionech vzniknout další malé firmy,“ dodal generální ředitel Szórád.

Součástí dokumentace jednotlivých zakázek se stalo i opční právo na další objem lesnických činností v případě kalamitních situací.

Naše voda, ilustrační foto archiv Naše voda

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka