Tématem cvičení zaměřeného na migraci bude ochrana vodních zdrojů

29. června 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

ÚV Želivka DSC_0587

Další cvičení Středočeského kraje zaměřené na zvládnutí případné migrační vlny se uskuteční 23. září a jeho tématem bude také ochrana vodních zdrojů. Informovalo o tom zpravodajství ČTK.

Cílem bude vyzkoušet urychlené vybudování zázemí v podobě stanového městečka, řekl dnes novinářům hejtman Miloš Petera. Do cvičení by se měly zapojit i Jihočeský a Plzeňský kraj, detaily se podle hejtmana dojednávají s policejním prezidiem. „Budeme řešit bezpečnostní situaci. Uvidíme, jaká bude,“ uvedl Petera.

Cílem akce bude podobně jako při dubnovém cvičení Migrace 300 prověřit připravenost složek Integrovaného záchranného systému. Pozornost se má soustředit také na úpravnu vody Želivka, která patří k největším v Evropě. Je jedním ze dvou hlavních zdrojů pitné vody pro Prahu, druhým je Káraný. Vodu z Želivky odebírají i Středočeši a lidé na Vysočině. Cílem dubnového cvičení bylo prověřit postupy při případné migrační vlně. Byla navozena hypotetická situace, kdy je na hranicích zadrženo 3000 běženců. O 300 z nich by se museli postarat středočeští policisté a další složky Integrovaného záchranného systému.

Podle Petery je 300 lidí maximum, které je kraj schopen zvládnout. Ukázalo se, že systém registrace je zdlouhavý a složitý. Problém je také se zajištěním dostatečného počtu lehátek a lůžkovin a částečně i zajištění přepravních kapacit a dostatečného počtu policistů na ostrahu, kteří by museli být uvolněni z běžné služby.

ČTK, foto Naše voda – Nina Havlová (ÚV Želivka)

 

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony