Technici obnovili dodávku elektřiny do vytopeného domu v Olomouci

11. května 2016 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách , Voda a naše peněženka

PVK havárie vozidlo - IMG_2724

Technikům se dnes podařilo obnovit dodávku elektrického proudu do společných prostor třináctipodlažního panelového domu na kraji Olomouce, který v pondělí vytopilo několik tisíc litrů vody z vodojemu umístěného v jeho horní části. Informuje o tom zpravodajství ČTK.

Byty jsou ale kvůli problému se zkratem v rozvodech zatím bez elektřiny. Při opravě v horní části 62 metrů vysokého panelového domu, kde jsou nádrže vodojemu, unikly v pondělí z potrubí zhruba tři až čtyři metry krychlové vody. Voda pak v horních pěti patrech pronikla do dvou desítek bytů a v celé budově vyřadila z provozu elektroinstalaci. Bez elektrického proudu zůstalo všech 60 domácností. Ve výškovém domě od pondělí nejezdily výtahy a na jeho chodbách bylo instalováno provizorní osvětlení.

„Dopoledne se v domě rozjely výtahy a elektřina už funguje i ve společných prostorách,“ uvedla Doleželová, podle které se nyní technici snaží obnovit dodávku elektrického proudu do bytů. „V nejhůře zasažených bytech to bude trvat pravděpodobně o něco déle, výhled je ale optimistický,“ řekla.

Vedoucí odboru ochrany magistrátu Jan Langr krátce před 14:00 ČTK řekl, že odborníci ještě musí v elektroinstalaci vedoucí do bytů najít místo, kde je zkrat. Poté bude moci být se svolením revizního technika obnovena dodávka elektrického proudu i do bytů. „Na lokalizaci zkratu se intenzivně pracuje,“ uvedl. Na místě je stále hlídka městské policie s elektrocentrálou, která bude nejméně do čtvrtka dohlížet na bezpečnost nájemníků. Vchodové dveře musejí být stále otevřeny, aby se z útrob domu rychleji vypařila vlhkost. Radnice už nájemníkům nabídla vysoušeče, náhradní ubytování či pomoc s nákupy. Na místě jsou pracovníci Moravské vodárenské, kteří zjišťují rozsah škod v zatopených bytech.

Na internetu byly zveřejněny dva videozáběry, které krátce po pondělní havárii pořídili obyvatelé panelového domu. Jsou na nich vidět proudy vody, které tečou ze stropu na chodbu a poté po schodech odtékají do nižších pater vodojemu. Voda zaplnila kryty svítících zářivek na stropě a vnikla i do elektrorozvodných skříní. Stěny na chodbě byly mokré a místy po nich stékala voda.

Netypický panelový dům s vodojemem v horní části byl postaven v roce 1973 a stal se dominantou lidnatého sídliště Nová Ulice. Vodojem, který tvoří dvě komory o celkovém objemu 1000 metrů krychlových, zabírá čtyři horní podlaží domu.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto archiv Naše voda

 

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace