Tání sněhu a srážky naplnily beskydské přehrady

11. března 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

přehrada Beskydy

Údolní nádrž Morávka v Beskydech na stejnojmenné řece sloužící jako zdroj pitné vody dosáhla v pátek hladiny zásobního prostoru. Informuje o tom partnerský portál vodárenství.cz s tím, že plné jsou i přehrady Žermanice a Těrlicko, které také slouží jako zdroj vody pro průmyslové podniky v Moravskoslezském kraji.

Všechna vodní díla jsou ve správě Povodí Odry. V Morávce, odkud odebírá surovou vodu pro svou úpravnu pitné vody ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), je aktuálně 5,5 milionu kubíků vody a přehrada je na úrovni zásobního prostoru. Díky tání sněhu a srážkám v uplynulých dnech dosáhla hladiny zásobního prostoru také přehrada Žermanice u Havířova, odkud odebírá vodu pro svůj provoz například Biocel nebo Arcelor Mittal Ostrava. V nádrži je současnosti 19,8 milionu kubíků vody. Jen metr do hladiny zásobního prostoru chybí nádrži Těrlicko, odkud odebírá vodu například černouhelná společnost OKD. V přehradě je aktuálně 20 milionů kubíků vody.

Oproti zmiňovaným přehradám ve východní části Moravskoslezského kraje je situace poněkud odlišná v podhůří Jeseníků. Hladinu nádrže Kružberk drží vodohospodáři více než pět metrů pod úrovní zásobního prostoru kvůli pokračující rekonstrukci. Přehrada je zdrojem surové vody pro největší úpravnu pitné vody v kraji v Podhradí u Vítkova. Odtud je zásobována pitnou vodou velká část Moravskoslezského, ale i Olomouckého kraje. Tání sněhu a srážky prozatím nenaplnily v kaskádě výše položenou nádrž Slezská Harta. Ta je největším vodním dílem v kraji. Aktuálně je zhruba pět metrů pod hladinou zásobního prostoru (za poslední týden hladina stoupla o 60 centimetrů) a v přehradě je zhruba 155 milionů kubíků vody.

Rekonstrukce bude do roku 2018 pokračovat i v případě údolní nádrže Šance v Beskydech. Hladina je proto v současnosti 6,5 metru pod úrovní zásobního prostoru, nicméně za poslední týden stoupla o dva metry.

Zdroj a foto: www.vodarenstvi.cz

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Vodovody a kanalizace