Také z přehrad na severní Moravě stále mizí voda

13. listopadu 2015 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Podnikání s vodou a zákony

Slezská harta - IMG_7869

Kvůli přetrvávajícímu suchu a klesající hladině přehrad pokračuje Povodí Odry ve snižování odběru z beskydské nádrže Šance, kde je voda pod historickým minimem, ale také z Žermanic a ve výhledu z Morávky. Informovala o tom zpravodajská televize ČT 24.

Přehrada Šance, která má být zásobárnou pitné vody pro půl milionu lidí z Moravskoslezského kraje, má zaplněnou nádrž jen z dvaceti procent a hladina stále pomalu klesá. Pokud nepřijdou srážky, Povodí Odry odhaduje, že voda v Šanci vydrží už jen čtyři měsíce. „Může dojít i k omezení odběru. Zatím jde pouze o čerpání z jiného zdroje,“ potvrdil Čestmír Vlček. Připustil, že situaci může ještě zkomplikovat, když místo srážek přijde mráz.

Fakt, že v Šanci je vody nejméně ze všech přehrad v kraji, je dán také tím, že povodí začalo už v roce 2013 hladinu snižovat kvůli opravám a přípravám na velkou rekonstrukci, která začala v září.

Mluvčí Severomoravských vodáren a kanalizací Marek Síbrt řekl, že společnost musela omezit čerpání z Šance výrazně. „Snižování odběru začalo v polovině září z 950 litrů za sekundu na 800 litrů. V současnosti jsme se dostali na 550 sekundových litrů,“ uvedl Síbrt.

Vodu pro domácnosti nahrazuje společnost větším čerpáním z přehrady Kružberk v Jeseníkách. „V případě, že přehrada bude nakonec bez vody, jsou vodárny podle něho schopné i takovou situaci zvládnout, aniž by to pocítily domácnosti. „Podstatně horší by bylo, že kdyby došla voda v Kružberku,“ uvedl. Tam je podle Čestmíra Vlčka vody dost ještě na tři roky. A podobný stav je ve Slezské Hartě.

Kromě přehrady Šance omezil správce povodí čerpání vody z přehrady Žermanice, kde je naplněno jen osmatřicet procent zásobního prostoru. Průmyslové podniky ArcelorMittal Ostrava a Biocel Paskov musely snížit odběr zhruba na polovinu.  „Náhradní čerpání má huť zajištěno z řeky Ostravice, Biocel z přehrady Olešná,“ uvedl Vlček.

Zdroj: ČT 24, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (Slezská Harta v létě)

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Vodovody a kanalizace