Také Podhradský rybník u Plumlova čeká oprava

22. listopadu 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

Plumlov a

Stavební ruch v okolí Plumlovské přehrady opravou hráze neskončil. Podle týdeníku 5plus2 totiž čeká revitalizace i Podhradský rybník.

Povodí Moravy na to má v rozpočtu připravené čtyři miliony korun. Stavební práce nakonec nezačnou letos, ale až na jaře. Koupací sezónu to prý ale neohrozí. Proti plánům Povodí Moravy na opravy hráze podal stížnost provozovatel občerstvení U Sandokana, které je přímo na hrázi. „Co konkrétně mu vadilo, není otázka na nás. Dříve jsme uvažovali, že zmíněný stánek odkoupíme, od záměru jsme už ale upustili,“ odpověděla na dotaz redakce mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. S provozovatelem se nám spojit nepodařilo, o moc sdílnější nebyl ani starosta Plumlova Adolf Sušeň. „Jde to zcela mimo nás, oprava hráze je investicí povodí a ani stavební povolení neřeší náš úřad,“ řekl starosta.

Ten věří, že průtahy ve stavebním řízení neohrozí příští koupací sezónu v Podhradském rybníku. „Bylo by to nepříjemné, s povodím o tom ale jednáme,“ prozradil starosta. Podle Tomíčkové se ale plavci ani provozovatelé občerstvení u rybníku bát nemusí. „Uvažujeme o dvou variantách. Pokud bude příznivé počasí, začneme s opravou hráze už v březnu, pokud ne, začneme až v září tak, abychom koupací sezonu neohrozili,“ přislíbila Tomíčková. A zkazit by ji neměly ani sinice. Povodí před časem nechalo v obcích nad přehradou instalovat srážedla fosforu, která jsou živnou půdou pro sinice. „Letos stál jejich provoz kolem půl milionu korun. O financování stále jednáme s obcemi a krajem,“ potvrdila mluvčí Povodí.

Třeba starosta Mostkovic Jaroslav Peška prozradil, že jeho obec by měla příští rok zaplatit okolo 15 tisíc korun. „Jsme totiž až pod přehradou, katastrálně však k přehradě spadáme a tak i my přispějeme na provoz srážedel. Zatím jsme ale domluvení jen na příští rok. Mělo by to být nastavené tak, že obce nad přehradou budou postupně platit méně, podle toho, kdy vybudují čistírny odpadních vod,“ vysvětlil starosta Mostkovic. Práce v těchto dnech finišují i na hrázi Plumlovské přehrady. Hotové jsou schody k minigolfu a dokončují se i práce na opravě věže u hráze. Tu by měla navíc nově hlídat soustava tří bezpečnostních kamer. Díky tomu bude možné hlídat porušení zákazu vjezdu na hráz, ale i případné řádění vandalů.

Instalaci kamer si pochvaluje hlavně starosta přilehlých Mostkovic Jaroslav Peška. „Už několikrát jsme v minulosti řešili poničení košů vandaly. Nyní je snad kamery odradí,“ řekl Peška s tím, že právě v těchto dnech by se na hrázi měly objevit nové koše, jejichž absenci lidé kritizovali. I je tak pohlídá nový kamerový systém. „Jeho provoz bude hradit Povodí Moravy, přístup do něj ale bude mít i obec Mostkovice,“ potvrdila Tomíčková.

Kamery navíc budou hlídat i vjezd na hráz. „Původně se uvažovalo o použití závor, nedostaly by se tam ale třeba záchranáři nebo hasiči,“ vysvětlil původní záměry Peška. Podle něj bude vjezd na hráz i nadále zakázaný. „Mohou tam jen auta povodí a naší obce,“ dodal Peška s tím, že, policie bude porušení pokutovat. Do února voda nepřibude

Otázkou, na kterou v tuto chvíli neexistuje odpověď, je datum, kdy bude Plumlovská přehrada opět plná. „V současné době je hladina na kótě 269 metrů nad mořem, což je přibližně o tři a půl metru více než při rekonstrukci hráze. Kdy bude napuštěná lze říct jen těžko, záleží to na klimatických podmínkách a množství srážek,“ uvedla mluvčí Povodí.

Podle starosty Mostkovic navíc nyní voda v přehradě nepřibývá. „Podle mých informací, které mám od povodí, už nyní nebude voda v přehradě přibývat. Až do konce února by měla zůstat stejná, při ústí do přehrady staví sedimentační nádrž, kde by se mělo usazovat přitékající bahno. Až od března by potom měla voda v přehradě zase stoupat, věřím, že koupat se příští léto budeme, jestli v plné přehradě, je otázka,“ uzavřel starosta Mostkovic.

Zdroj: www.5plus2.cz, ilustrační foto Povodí Moravy

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka