Také plánovaná přehrada na Zdobnici může vzít lidem střechu nad hlavou

15. srpna 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

zdobnice - Pěčín - raft.cz - šakal

V seznamu lokalit vhodných pro akumulaci povrchových vod figuruje lokalita Pěčín na Zdobnici na prvním místě. Připomíná to královéhradecká mutace deníku.cz.

Přehradní profil je umístěn asi 450 metrů nad soutokem Zdobnice s Říčkou. Návrh počítá se zatopením 80 hektarů a s potenciálním objemem nádrže 17,1 milionu kubíků. Přehrada by se mohla začít stavět už za dvanáct let a investice by činily až 11 miliard korun. Přehrada by měla sloužit jako zásobárna pitné vody pro celou vodárenskou soustavu ve východních Čechách. Zásobovat by měla obyvatele Královéhradeckého a Pardubického kraje. Přehrada sice ponese název Pěčín, ale přímo v katastru obce postavena nebude. „Samotná stavba by se neměla obyvatel Pěčína vůbec dotknout. Nebude totiž vznikat na území naší obce,“ uvedl již na počátku roku starosta Pěčína Miroslav Petr.

Dotkla by se ale lidí z lokality Souvlastní, které spadá pod Zdobnici. Zde hrozí obyvatelům, že přijdou o střechu nad hlavou. Jedním z nich je také Tomáš Mader, který má sám na Souvlastním hluboké kořeny. O stavbě přehrady zatím u místních převládá spíše nevědomost. „Dodnes nikdo s vlastníky pozemků nic neřešil. Zatím jsem byl pouze na jedné schůzce v Rokytnici, kde byly také zúčastněné obce jako Liberk, Zdobnice a další. Bylo nám slibováno, že s námi budou s každým vlastníkem jednat, ale zatím k ničemu takovému nedošlo. Nevíme, jaká bude kompenzace, co nás vlastně čeká,“ vysvětluje dále Mader, který říká, že tato stavební akce má velmi mnoho otazníků.

Zdroj: www.denik.cz (redakčně upraveno), ilustrační foto raft.cz – Zdobnice u Pěčína

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině