Také loňský rok byl rekordně teplý a suchý

3. ledna 2017 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Podnikání s vodou a zákony

studna

Na víc jak polovině území ČR je podle ministra životního prostředí Richarda Brabce stále v případě pramenů stav ve stádiu mimořádného nebo vysokého sucha. Na třetině území je pak stav mělkých vrtů a studní také právě na hladině mimořádného sucha. Uvedl to ve vysílání TV Nova.

Navíc, jak připomíná Petr Dvořák z Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ), se nedá vyloučit, že rok 2017 bude mít nejvyšší průměrnou roční teplotu celé historie měření. V loňském roce se v teplotním normálu držel pouze říjen. „Loňský prosinec byl také teplotně nadprůměrný. Byl ale srážkově velmi chudý. Měl jenom něco málo nad 50 % obvyklého měsíčního úhrnu,“ uvedl Dvořák. Sucho, které způsobuje globální oteplování, ale může pořádně zavařit desítkám tisíc lidí, kteří čerpají vody ze studny. Ty budou vysychat.

Ministerstvo životního prostředí chce proto pomoci obcím vybudovat nové studny, nebo prohlubovat ty současné, které jsou mělké. „Podzemní vody jsou stále velmi chudé, zejména ve východní části republiky. Čili bohužel je to takový předpoklad, takový základ k dalšímu suchému roku,“ varoval Dvořák.

Zdroj: www.bydlet.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině