SZPI zakázala prodej „instantních čajů“ s minimálním obsahem čaje

23. července 2014 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách , Podnikání s vodou a zákony

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) při kontrole výrobce instantních čajů, společnosti LN GROUP s.r.o. se sídlem v Dolanech v Olomouckém kraji zakázala uvádět zjištěné závadné šarže do oběhu a s výrobcem zahájí správní řízení o uložení pokuty.

Informoval o tom dnes mluvčí SZPI Pavel Kopřiva s tím, že inspekce při kontrole odebrala vzorky ze dvou výrobních šarží, u kterých laboratorní analýza prokázala nevyhovující hodnoty obsahu čajového extraktu. Podle Kopřivy se jedná o následující výrobky:

Instant tea LESNÍ PLODY (WILD BERRIES) v balení 400 g, s označením data minimální trvanlivosti do 23. 11. 2015, výrobce: LN  GOUP s.r.o., šarže: L 2, země původu: Česká republika. Na obalu výrobce uvedl informaci pro spotřebitele extrakt z černého čaje (0,25%), laboratorní analýza SZPI ale potvrdila přítomnost extraktu z černého čaje maximálně v množství 0,02%.

Instant tea CITRON v balení 400 g, s označením data minimální trvanlivosti do 5. 3. 2015, výrobce: LN GROUP s.r.o., šarže: L 3, země původu: Česká republika. Na obalu výrobce uvedl informaci pro spotřebitele extrakt z černého čaje (0,25%), laboratorní analýza SZPI ale potvrdila přítomnost extraktu z černého čaje maximálně v množství 0,02%.

Nápoj připravený dle návodu na obalu předmětných šarží výrobků obsahuje látky charakteristické pro čaj v množství minimálně o dva řády nižším, než černý čaj připravený ze sáčku, který v průměru obsahuje 100 – 300 miligramů kofeinu v 1 litru čaje.

Naše voda, ilustrační foto výrobků: SZPI

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy, Voda a naše peněženka