SZPI varuje před nabídkou nebezpečných přípravků MMS a CDS

24. července 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

bazén - IMG_6272

Prostřednictvím webových stránek a sociálních sítí jsou v ČR nabízeny výrobky pod označením Mineral Miracle Supplement (MMS) a Chlorine Dioxide Solution (CDS2). Přestože se látky z nich využívají k desinfekci bazénů, jde o výrobky nebezpečné pro lidské zdraví.

Informoval o tom dnes mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Pavel Kopřiva. Podle něj hovoří informace spojované s těmito výrobky na internetu v řadě případů o zdravotní prospěšnosti jejich konzumace, případně léčivých účincích na širokou škálu chorob včetně rakoviny. SZPI ale důrazně upozorňuje všechny spotřebitele, že látky, které uvedené výrobky obsahují, jsou v potravinářství zakázané a nepoužívají se ani v nízkých koncentracích. Podle odborníků by potraviny obsahující látky obsažené v MMS a CDS2 byly považovány za nebezpečné pro lidské zdraví.

Látky v uvedených přípravcích se používají například k dezinfekci vody v bazénech nebo bělení textilu. Prodejci přípravky nenabízí jako doplňky stravy nebo léčiva – kde by v obou případech podléhala přísné regulaci – ale jako chemické látky. Tím, že v prostředí internetu jsou tyto produkty spojovány s informací o jejich údajných zdravotních účincích, mohou někteří spotřebitelé nabýt mylného dojmu, že jde o preparáty účinné a bezpečné. Toto varování SZPI zveřejnila v tiskové zprávě již v roce 2010.

Zdroj: SZPI, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách