SZPI odhalila další rizikový exotický nápoj – zelený čaj z Vietnamu

5. června 2014 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) ve spolupráci s Celním úřadem pro hlavní město Prahu, zadržela zásilku vietnamského zeleného čaje o celkovém množství 236 kilogramů, kterou z důvodu zdravotní závadnosti nevpustila do oběhu.

Informovalo o tom dnes tiskové oddělení SZPI s tím, že z celkových 8 druhů čaje byly odebrány celkem 4 vzorky, přičemž 3 z nich byly vyhodnoceny jako nevyhovující vzhledem k obsahu pesticidů, čímž došlo k porušení požadavků nařízení č. 396/2005 v platném znění.

Přehled nevyhovujících vzorků:

– Meng Ding Mao, množství 28 kg, nevyhověl z důvodu obsahu pesticidu chlorpyrifos, přítomného v množství 0,25 mg/kg při povoleném limitu 0,1 mg/kg.

– Formosa Oolong, v množství 33 kg, který obsahoval 0,44 mg/kg buprofezinu a 0,25 mg/kg imidaclopridu, přičemž limit pro oba činí 0,5 mg/kg.

– Sechuan Green Tea v množství 42 kg, který nevyhověl kvůli obsahu pesticidů buprofezin, acetamiprid, chlorpyrifos, fipronil a imidacloprid.

Objednatelem zásilky do ČR byla firma XIN RONG INTERNATIONAL, spol. s r.o.  Jeruzalémská 10/956, 11000 Praha. Jako dovozce byl uveden Shenzhen Rui Xin Shunda Import Export CO., LTD Shenzhen City, East Iacon Wenjin intersection of satisfying building block A, 4001, CHINA.

O likvidaci či vrácení zásilky dodavateli bude rozhodnuto v nejbližší době.

Naše voda, foto výrobku: SZPI

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony