SZPI odhalila další falšovaný rybí výrobek

29. dubna 2014 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách , Podnikání s vodou a zákony

Nekton_Lososové_nugetky

Falšované lososí nugety z Polska obsahovaly méně než 50 procent rybího masa oproti informaci na obalu. Informoval o tom mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Pavel Kopřiva.

Při kontrole mraženého sortimentu v maloobchodní síti SZPI podle jeho údajů zjistila falšovanou potravinu NEKTON Lososové nugetky v jemné rajčatové omáčce ve spotřebitelském balení 170 g s označením data minimální trvanlivosti do 31. 3. 2016, výrobce: MARKO s.c. Hutr-Detal Zpracování ryb Ewa a Mariusz Kowalscy, 58-200 Dzieržoniów ul.. Šwidnicka 38, země původu: Polsko. Výrobce na obalu potraviny uvedl obsah masa lososa obecného /Salmo salar/ – rozdrobené – 85%, laboratorní rozbor potvrdil obsah rybího masa maximálně v hodnotě 35,4%. Vzhledem k tomu, že informace o obsahu lososího masa uváděla spotřebitele v omyl, což je hrubým porušením nařízení Rady (ES) 178/2002, SZPI nařídila prostřednictvím uloženého opatření prodejci – společnosti SPARČeská obchodní společnost s. r. o. -, aby potravinu neprodleně stáhnul ze své obchodní sítě.

Při došetřování případu vyšlo najevo, že závadná šarže obsahovala celkem 2292 spotřebitelských balení a prodejce ze svých poboček na základě opatření inspekce stáhnul 588 kusů. S kontrolovanou osobou SZPI zahájí správní řízení o uložení sankce.

Naše voda, foto dotčené potraviny: SZPI

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka