SZPI nařídila stáhnout vitamínový nápoj bez vitamínů ze sítě dm drogerie

15. května 2015 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

SZPI - nápoj bez vitamínů - 1

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila klamavě označenou potravinu v síti společnosti dm drogerie. Informoval o tom mluvčí SZPI Pavel Kopřiva s tím, že „vitamínový“ nápoj prakticky žádné vitamíny neobsahoval.

Konkrétně jde o produkt s názvem WATER&EASY – nápoj s příchutí, obohacený o vitamíny a rost. výtažky, obsah 500 ml, výrobce: Ackermanns Haus, Sonnenblick 4, 08236 Ellefeld, s označením data minimální trvanlivost do 30. 7. 2015. Na obalu nápoje výrobce mj. uvedl „Výživová hodnota na 100 ml: Vitamin C  12 mg, Vitamin B6 0,2 mg“.

Laboratorní rozbor SZPI potvrdil obsah vitamínu C menší než 0,1 mg na 100 ml a obsah vitaminu B6 menší než 0,01 mg na 100 ml. Označení nápoje tak uvádělo spotřebitele v omyl a inspekce nařídila prodejci neprodleně stáhnout výrobek ze své tržní sítě. Z došetřování vyplynulo, že závadná šarže obsahovala 576 kusů. SZPI s prodejcem zahájí správní řízení o uložení sankce.

Naše voda, foto SZPI

 

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka