SZPI nařídila stáhnout z trhu další šarži falšovaných aljašských tresek

7. června 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

treska_Makro_1000g

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila společnosti MAKRO Cash & Carry ČR s.r.o., aby neprodleně stáhla ze své tržní sítě závadnou šarži mražené potraviny Aljašská treska filety v balení 1 kg. Informoval o tom dnes mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Jde o šarži s označením data minimální trvanlivosti do 24. 6. 2017, dovozce: Frigoexim s.r.o., Březinova cesta 136, Litoměřice, země původu: Čína. Na obalu potraviny je mj. uvedeno: Hmotnost po dokapání 800g (pozn.: tj. obsah masa 80%). Laboratorní rozbor ale stanovil obsah masa ve výrobku jen na 46,3% hmotnosti potraviny. Informace na obalu tak byla zavádějící ohledně skutečného obsahu masa a SZPI nařídila kontrolované osobě, aby falšovanou šarži potraviny stáhla z nabídky. Inspekce zároveň s kontrolovanou osobou zahájí správní řízení o uložení sankce.

Jde o opakovaný případ zjištění falšované mražené ryby odebrané u prodejce Makro od dovozce Frigoexim s.r.o., viz tisková zpráva z 19. 5. 2016. SZPI zjišťuje v posledním období zvýšený výskyt falšovaných mražených ryb z dovozu, kde oproti informaci na obalu chybí řádově desítky procent masa. Přehled falšovaných mražených ryb najdete na webu Potraviny na pranýři.

Naše voda, foto závadné šarže: SZPI

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství