Svitavy hledají řešení, aby se v rybníku Rosnička nekazila voda

7. srpna 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

čistota vody průhlednost měření - IMG_6382

Město Svitavy chce zlepšit kvalitu vody v rybníku Rosnička, kde hygienici každoročně vyhlašují zákaz koupání. Analýzu a návrhy, jak stav vody zlepšit, bude mít do konce roku. ČTK to řekla mluvčí radnice Zuzana Pustinová.

Na počátku letní sezony se lze v rybníku koupat, poté se v něm ale přemnoží sinice. Letos jsou cedule o zákazu koupání na pláži u rybníka od druhé poloviny července. Vzorky zkažené vody bude odborná firma odebírat do konce září. V letošní letní sezoně se koná šetření, jehož cílem je vyhodnotit všechny nepříznivé vlivy a navrhnout opatření, jak kvalitu vody zlepšit. Již se uskutečnila jednání s majiteli pozemků a nemovitostí na březích rybníka, řekla Pustinová. „Analýza doplní známé zásadní nepříznivé vlivy ohrožující kvalitu vody, kterými jsou minimální přítok vod do rybníka a malá kapacita vodní nádrže,“ dodala Pustinová.

Rybník Rosnička leží v příměstské rekreační oblasti blízko zahrádkářské kolonie. Napájí ho řeka Svitava. Plochu má 15,5 hektaru, jeho dno z větší části pokrývá rašelinný podklad. Bahnité dno snižuje průhlednost vody a během sezony se v něm zvyšuje množství sinic.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (měření čistoty vody)

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství