Světový den vody: ČEVAK otevře budějovickou čistírnu i Vodárenskou věž

Aktualizováno 8. března 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Vodovody a kanalizace

vodar

Hned několik akcí připravila u příležitosti Světového dne vody společnost ČEVAK a.s., která provozuje vodohospodářský majetek měst a obcí na jihu Čech a také v částech krajů Plzeňský a Vysočina. Oznámila to mluvčí společnosti Lenka Zimmelová.

V pondělí 21. března pořádá již tradiční Den otevřených dveří na Čistírně odpadních vod České Budějovice.

V úterý 22. a středu 23. března jsou pro školní kolektivy připraveny komentované prohlídky Vodárenské věže na Mánesově ulici v Českých Budějovicích, v areálu společnosti. Časy je nutné předem rezervovat e-mailem lenka.zimmelova@cevak.cz, nebo na tel. 387 761 304.

Protože v tomto týdnu začínají rovněž velikonoční prázdniny a dospělé čeká prodloužený víkend, otevře se Vodárenská věž od 24. do 28. března široké veřejnosti. Komentované prohlídky začínají v každou celou hodinu a to ve 13, 14, 15 a 16 hodin. Maximální počet míst v každé skupině je dvacet, proto si mohou zájemci rezervovat prohlídku předem na www.vodarenskavezcb.cz. Celkem lze takto rezervovat patnáct míst, ostatní zůstanou k dispozici pro volně příchozí. Vstup je zdarma.

Vodárenská věž je technickou památkou z roku 1724, která byla veřejnosti zpřístupněna teprve v polovině září loňského roku. I tak se ale stala nejnavštěvovanějším vodárenským objektem v Jihočeském kraji. Do konce roku si ji prohlédly téměř tři tisíce lidí.

Návštěvníky ve věži čeká celkem 106 schodů a dvě videoxpozice. Prostřednictvím první se vydají až do doby baroka a zažijí stavbu Vodárenské věže „na vlastní oči“. V další části budou sledovat rozvoj vodárenství ve městě až do současnosti. Mimo to je čeká hned několik dalších překvapení.

Neméně zajímavé je i okolí Vodárenské věže s naučnou stezkou a lákadly v podobě dvou vodních prvků.

Naše voda,foto: ČEVAK

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Vodovody a kanalizace