Světový den vody 2017: Veřejnost může navštívit věžový vodojem v Hradci Králové

3. března 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Při příležitosti oslav Světového dne vody umožní letos Královéhradecká provozní, a.s., letos veřejnosti vstoupit do věžového vodojemu v Hradci Králové a vystoupat na jeho ochoz. Informovala o tom mluvčí společnosti Veronika Bergrová.

Den otevřených dveří se uskuteční 8. dubna 2017, vodojem bude veřejnosti otevřen od 10.00 do 15.00 hodin.

Věžový vodojem (na ilustračním foto) se nachází na kopci sv. Jana v městské části Nový Hradec Králové. Byl vybudován v letech 1936 až 1937 firmou bratři Capouškové. V minulosti se do vodojemu čerpala voda z jednoduché úpravny vody ve Staré Třebši ze studní nedaleko slepých ramen Labe. Vodojem byl ve své době postaven pro tehdy samostatnou obec Nový Hradec Králové, i v současnosti pokrývá vodojem spotřebu vody pouze této městské části. Objem plné nádrže je 320 kubíků a tato zásoba pokrývá přibližně patnáctihodinovou spotřebu pitné vody Nového Hradce Králové. Celková výška stavby od paty po vrcholovou zasklenou část je 38,5 metru. Vnější průměr nádrže je 11 metrů, vnější průměr spodní části (nohy vodojemu) je 7,4 metru. Celkový počet schodů je 220 (138 k spodnímu ochozu + 82 k nejvyšší části).

Do věžového vodojemu je čerpána voda ze sousedních podzemních vodojemů, které mají celkový objem 48 500 kubíků. V podzemních vodojemech je akumulováno obvykle přibližně 20 000 kubíků pitné vody, což představuje 1,5 denní zásobu vody pro Hradec Králové a nejbližší okolí.

Naše voda, foto (vodojem) Královéhradecká provozní, a.s.

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace