Světový den vody 2017: Muzeum pražského vodárenství zpřístupní zdarma své expozice

6. března 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Muzeum vodárenství Engeleva katedrála

V rámci oslav Světového dne vody připravily Pražské vodovody a kanalizace (PVK) Den otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství. Informoval o tom mluvčí PVK Tomáš Mrázek s tím, že zájemci jej mohou navštívit v sobotu 18. 3 a v neděli 19. 3, vždy od 9.30 do 16.30 hodin.

Vstup v uvedené termíny je zdarma, v sobotu od 15.00 hodin se v prostorách muzea navíc uskuteční přednáška egyptologa a archeologa Miroslava Bárty na téma Voda a civilizace. „Letošní novinkou je vodní trkač, který pochází z vodárny velkostatku Nové Dvory u Kutné hory. Vodní trkač, jiným názvem vodní beran, je jednoduché vodní čerpadlo poháněné vodní silou,“ informoval Mrázek.

Historie Muzea pražského vodárenství sahá až do roku 1952, kdy první návštěvníci zamířili do suterénních prostor v tehdejším sídle Pražských vodáren na Národní třídě. Do areálu vodárny v Podolí se přestěhovalo v roce 1996. O rok později byla expozice s výstavní plochou o rozloze 800 m2, s depozitáři a přednáškovým sálem slavnostně otevřena.

Muzeum nabízí skutečné skvosty – vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. či model čerpacího soustrojí z rukou českého vynálezce Josefa Božka. Zároveň myslí i na současnost, například pro děti jsou připraveny interaktivní hry na moderních dotykových obrazovkách. Pro vozíčkáře je k dispozici „schodolez“, který umožní bezproblémový přístup do expozice, jež je koncipována jako bezbariérová.

Muzeum v loňském roce navštívilo dvanáct a půl tisíce návštěvníků z České republiky i ze zahraniční mimo jiné z Francie, Německa, Velké Británie, Ruska nebo USA.

Naše voda, foto (Engelova katedrála – Muzeum pražského vodárenství) Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace