Svět je stále více PET

Aktualizováno 14. února 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Voda a naše peněženka

Havel2-upravená-fotka-Voda1

Jsou lehké, nerozbitné a pokud je občané třídí, lze je i recyklovat. Jakoby samé dobré vlastnosti mají PET lahve, obalový fenomén dnešní doby.

Ani všechny jmenované vlastnosti ale nestačí vyvážit negativní dopad stoupající produkce PET lahví na životní prostředí, mimo jiné také na světové zásoby vody. Je to jen pár dní, co jsme na portálu Naše voda přinesli informaci o vlivu výroby PET lahví na pokles světových zásob ropy a růst produkce oxidu uhličitého. To ale zdaleka není vše. Dánové, kteří v rámci svého předsednictví v EU vytáhli do boje za propagaci kohoutkové vody na úkor vody balené v PET lahvích spočítali, že produkce PET lahví také výrazně snižuje světové zásoby vody. K výrobě jedné půllitrové „Petky“ je totiž údajně zapotřebí 10 litrů vody. Přesto se v těchto obalech prodává stále více zboží, dokonce i některé druhy piv. A aby toho nebylo málo, bude se v PET lahvích nově prodávat také nejkonzumovanější tuzemské pivo, desítka Gambrinus. Oficiálně od pondělí 13. února.

Pro pravověrné pivaře je přitom pivo v PET lahvích téměř zločin. Daleko větší problém ale je, že trend prodejů piv v PET lehvích není jen tuzemskou specialitou, ale celosvětovým vývojem. A vzhledem k tomu, kolik piva se ve světě vypije, je celkem zřejmé, že dosavadní kontaminace životního prostředí na planetě prostřednictvím PET lahví bude mít stoupející tendenci. V situaci, kdy se stálečastěji hovoří o tom, že problém s dostupností vody vhodné ke konzumaci v budoucnosti stále poroste, a kdy nebude mít podle katastrofických scénůřů dostatek vody k dispozici možná i polovina světové populace. Možná ne rozhodujícím, přesto ale nezanedbatelným kamínkem v mozaice bude ovšem i konzumace nápojůz PET lahví.

Jednou z technologických výzev současné doby je tak vyvinout jiné než PET obaly na nápoje jakéhokoli druhu, k jejichž výrobě nebude takové množství vody zapotřebí. Chceme-li lepší svět, měl by být časem mimo jiné„non“ PET.

Petr Havel

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka