Svazek obcí Jaroměřsko podal žalobu proti pokutě od ÚOHS

29. ledna 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Nápoje a voda v potravinách

ČOV odpadní voda - IMG_3867

Dobrovolný svazek obcí Jaroměřsko podal žalobu proti pokutě 200 000 korun, kterou dostal loni od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za chybné losování v tendru z roku 2011 na výstavbu čističky odpadních vod (ČOV) s názvem Čisté Labe. ČTK to řekla mluvčí Krajského soudu v Brně Simona Tesařová.

„Dobrovolný svazek obcí Jaroměřsko žádal také o odkladný účinek žaloby,“ uvedla Tesařová. V praxi to znamená, že pokud soud svazku vyhoví, nebude muset zatím pokutu platit. Předseda svazku a starosta Jaroměře Jiří Klepsa už dříve uvedl, že s udělením pokuty nesouhlasí. „Myslíme si, že při losování bylo všechno v pořádku a podle zákona,“ uvedl Klepsa.

Obce na Jaroměřsku podle ÚOHS porušily zákon, neboť neumožnily přečíslování firem, když o to jedna z nich požádala. „Podle judikatury správních soudů je úkon losování transparentní, pokud zadavatel zabezpečí, aby losování proběhlo férově, působilo navenek korektně a jeho průběh nevyvolával žádné pochybnosti. Provedení přečíslování zájemců na místě přímo před losováním tak bylo jedinou možností, jak zajistit a kontrolovat transparentnost výběru,“ uvedl už dříve předseda ÚOHS Petr Rafaj. Podle něj tak mohl zadavatel zakázky minimalizovat případnou manipulaci losovacího zařízení prostřednictvím zásahu do jeho softwaru, která je snazší v případě, že je dopředu známo očíslování zájemců.

Rafaj loni potvrdil v hlavních bodech rozhodnutí svých podřízených z loňského roku. Snížil ale pokutu na polovinu, což částečně souvisí se změnou zákona o zakázkách z loňského roku. ÚOHS v posledních týdnech některé starší pokuty buď zcela ruší nebo snižuje. Nový zákon totiž snížil možnost pokutovat zadavatele za chybné tendry z původních deseti let od vypsání zakázky jen na pět let. V tomto konkrétním případě podle Rafaje „k naplnění funkce pokuty, jakožto dostatečně citelného negativního zásahu postačuje pokuta ve výši 200 000 korun“.

Případ je z roku 2011. Možnost zužování počtu zájemců o zakázku losováním už byla ze zákona o veřejných zakázkách vypuštěna. Podle Lenky Novákové ze společnosti LZ Tender bylo losování v zákoně zrušeno, protože způsobovalo neprůhlednost a netransparentnost výběrových řízení. ÚOHS v řadě případů také ukládal pokuty. Nejznámější je případ z Karlových Varů. Jejich radnice musela zaplatit půlmilionovou pokutu za nestandardní losování v zakázce na stavbu sportovní haly.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda (technologie ČOV)

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace